ABD’de yapılan bir araştırmada bu ülkede yaşayan yetişkin Müslümanların yüzde 75’inin ayrımcılığa maruz kaldığı düşüncesinde olduğunu belirten Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, araştırmada sıradan Amerikalıların yüzde 69’nunun da bu düşüncede olduğunu ı ortaya çıktığını söyledi. ABD’deki Müslümanlara karşı ayrımcılığın son yıllarda arttığına da dikkat çeken Hua, “Buna karşın ABD, Çin’deki Uygurlar’a karşı olağanüstü bir ilgi gösteriyor. Uygurlar Çin’de yaşayan 55 etnik gruptan biri ve herkesin hakları anayasa ile güvence altına alınmış durumda. Ancak şunu unutuyorlar, ABD dünyada Müslümanlara yasak koyan tek ülke. Son yıllarda, ABD’nin terörle mücadele bahanesiyle Irak, Suriye, Libya ve Afganistan gibi ülkelerde savaş çıkarması milyonlarca sivilin yaralanmasına ve ölmesine yol açtı. Bu ülkelerin hepsi de Müslüman ülkeler. Oysa Çin’in tüm Müslüman ülkelerle dostane bir ilişkisi var” dedi…


Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ABD’li yetişkin Müslümanların yüzde 75’inin ayrımcılığa maruz kaldığını düşüncesinde olduğunu belirterek bu durumun uluslararası toplumda ABD’deki Müslümanların durumuyla ilgili endişeleri arttırdığı vurgulandı.

ABD’nin Beijing Büyükelçisi Philip Davidson’ın dün yaptığı yazılı açıklamada Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşayan etnik gruplardan bahsederek, Çin hükümetine bölgedeki insan hakları durumunu iyileştirme çağrısında bulunmasının ardından günlük basın toplantısında konuya değinen Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, ABD tarafının Çin karşıtı iddialarına yanıt verdi.

Sözcü Hua, bazı Amerikan siyasetçilerinin bu yorumları yaparak ABD’nin dünyanın süper ülkesi olmakla beraber ‘süper yalan yaratıcı’ tarafı da olduğunu bir kez daha gözler önüne serdiğini söyleyerek sözlerine şöyle devam etti:
Bazı ABD’liler, Çin’in Xinjiang bölgesinde yaşayan Uygurlara karşı olağanüstü bir ilgi gösteriyor. Ancak şunu unutuyorlar, ABD dünyada Müslümanlara yasak koyan tek ülke. Son yıllarda, ABD’nin terörle mücadele bahanesiyle Irak, Suriye, Libya ve Afganistan gibi ülkelerde savaş çıkarması milyonlarca sivilin yaralanmasına ve ölmesine yol açtı. Bu ülkelerin hepsi de Müslüman ülkeler...”

“Müslüman olmayan ABD’liler de ayrımcılık olduğunu düşünüyor”
ABD tarafından hazırlanan bir rapora değinen Hua, ABD’deki yetişkin Müslümanların yüzde 75’inin ülkedeki çok sayıda Müslümanın ayrımcılığa maruz kaldığını beyaz ettiğini, sıradan Amerikan vatandaşların yüzde 69’unun da aynı görüşü paylaştığını ifade etti. Müslümanların daima ABD’de ayrımcılık yapılan gruplardan biri olduğunun altını çizen Sözcü, Amerikan İslami İlişkiler Komitesi’nin Nisan 2018’de yayımladığı raporun ise 2016’dan itibaren Müslüman karşıtı toplulukların iki kat arttığını gösterdiğini kaydetti.

Bu nedenlerle uluslararası toplumun, Washington’un Müslümanlarla ilgili politikaları ve Müslümanların insan hakları durumuyla ilgili derin endişe duyduğuna dikkat çeken Hua, şunları söyledi:
“Uygurlar Çin’de yaşayan 56 etnik gruptan biri. Uygurlar diğer 55 etnik grup ile birbirlerine nar taneleri gibi sıkıca bağlıdır. Çin Anayasası’nda belirlenen çeşitli hak ve özgürlüklerden faydalanan Uygurların yaşam seviyesi de sürekli yükseliyor. Çin, aynı zamanda dünyadaki birçok Müslüman ülke ile dostane ve sıkı ilişkiler yürütüyor. ABD’nin bunu kıskanmasını anlayışla karşılıyoruz, fakat bizi karalamaya yönelik tüm girişimlerine de karşı çıkıyoruz.”