Alibaba’nın online satış pazar yeri olan Tmall, son yıllarda dünyaca ünlü müzelerin akınına uğruyor. Şu anda aralarında İngiltere’den British Museum, Çin’den Yasak Kent, Rusya’dan Kışlık Saray, ABD’den Boston Güzel Sanatlar Müzesi, Hollanda’dan Van Goegh Müzesi olmak üzere 24 müze Tmall’da hem sanal müze hem de mağaza açtı. Tmall üzerinden bu müzeleri ziyaret edenlerin sayısı ise reel ziyaretçileri geride bırakarak 1.6 milyar kişiye ulaştı, müzelerin kültürel ürünlerinin satışı ise 6 katına çıktı…

Çin’in en prestijli üniversiteleri arasında yer alan Tsinghua Üniversitesi’ne bağlı Kültür ve Ekonomi Enstitüsü ile e-ticaret platformu Tmall iş birliğiyle yayımlanan “Kültürel Yaratıcılıkta Yeni Eğilimler” raporuna göre, dünyanın önde gelen müzeleri Tmall’da mağaza açıyor.

Bugüne kadar 24 müze Alibaba’nın online satış platformu olan Tmall’da kendi amiral mağazalarını açtı. Sadece Yasak Kent Müzesi’nin Tmall’da 6 dükkanı bulunuyor, Yasak Kent Takvimi ayda 6 bin adet satıyor.

Rapora göre, geçen bir yıl içinde sanal müzeleri gezenlerin sayısı ilk kez gerçek müzeleri gezenlerin sayısını geçerek 1.5 katına ulaştı. Tmall, önümüzdeki 3 yıl içinde dünyanın en meşhur müzelerinin en önemli kültürel yaratıcılık ürünlerini kendi platformuna çekeceğini öngörüyor.

İlk yabancı müze British Museum oldu

Tmall’a giriş yapan ilk yabancı müze ise her yıl yüzbinlerce kişi tarafından ziyaret edilen British Museum oldu. Müzenin Tmall’a koyduğu tüm kültürel yaratıcılık ürünleri, 16 gün içinde satıldı. Rusya’nın Kışlık Saray Müzesi, ABD’nin Boston Güzel Sanatlar Müzesi, Hollanda’nın Van Gogh Müzesi, Fransa Ulusal Müzeler Birliği Rmn-GP dahil birçok müze Tmall’a dükkan açmış durumda.

Yerli ve yabancı müzelerin Tmall’a yerleşmesinin arkasında, Çin’de kültürel yaratıcılık ürünlerinin online satışındaki patlama yatıyor. Bu satış her yıl bir kat artıyor, özellikle müzelerin dükkanlarının satışında iki yılda 6 misli artış görüldü.
Bir başka ilginç durum da var; geçen bir yılda sanal müzeleri gezenlerin sayısı ilk kez reel müzeleri gezenlerin sayısını geçti. Sadece Tmall’daki müzelerin amiral dükkanlarını ziyaret edenlerin sayısı 1,6 milyar kişiyi geçti, reel müzelerin ağırladığı ziyaretçi sayısının bir buçuk katına denk geldi. Bu sayının 100 milyonunu, 1990’lı yıllarda doğan gençler oluşturuyor.

Müzelerin satışlarının yüzde 72’si Tmall’da yapılıyor

2020 yılında Yasak Kent Müzesi’nin 600. ve Yazlık Sarayı’nın 270. yıldönümü kutlanacak. British Museum bugün 266, New York’taki Metropolitan Museum ise 149 yaşında. Bu müzeler Tmall’a yerleştirdikten sonra ayrıca zamanla çok sayıda genç hayran çekiyor.

Müzelerin kendi gücüyle geliştirdiği kültürel yaratıcılık ürünleriyle kıyasla, müzelerin diğer markalarla işbirliğine dayandırılarak geliştirilen ürünler daha büyük rağbet görüyor. Bu tür türev ürünler, toplam kültürel yaratıcılık ürünlerinin yüzde 72'sini oluşturuyor.

Bu yılın başından beri, Yasak Kent markalı ruj, Suzhou Müzesi’nin çay endüstrisiyle çıkardığı bahar çayı, Çin Ay Keşfi Projesi’nin bir şeker firmasıyla geliştirdiği Ay keşfi markalı saplı şeker, Tmall’a koyulur koyulmaz satıldı. Saplı şeker ilk gün 100 bin paket satıldı.