5G alanındaki yatırımlarına devam eden ve baz istasyonu sayısını her geçen gün artıran Çin, 5G özellikle cep telefonu satışlarına da liderlik ediyor. 130 bini aşkın 5G baz istasyonunun inşa edildiği 2019 yılında yurt içinde satılan 5G’li cep telefonu sayısı 13 milyon 770 bini geçmiş durumda.

Çin Sanayi ve Bilişim Bakanı Miao Wei, Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi tarafından düzenlenen basın toplantısında söz konusu verileri paylaşarak konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.
Hâlihazırda Çin’deki 5G şebeke inşasına ilişkin çalışmaların istikrarlı olarak devam ettiğini belirten Miao Wei, Çin yapımı 5G’li cep telefonu çipinin piyasaya sürüldüğünü ve 5G teknolojisinin birçok alanda verimli şekilde kullanıldığını söyledi.

Yerli üreticilerin 5G uygulamaları da artıyor

Bakan Miao, 2019 yılında 5G’li telefon pazarının hızla büyüdüğünü ve Huawei, Vivo gibi yerli akıllı telefon üreticilerinin 5G uygulamaları çıkardığını vurgulayarak, 5G’li telefonların satış miktarının 13 milyon 770 bini geçtiğine dikkat çekti.

Bu yıl başlıca telekomünikasyon işletmelerinin 5G inşasına daha fazla yatırım yapmasını teşvik edeceklerini dile getiren Miao Wei, “Gelecek dönemde piyasa kurallarına bağlı kalarak 5G uygulamalarının gelişmesini sağlayacağız. Dışa açıklık düzeyini sürekli yükseltip iş birliğini yoğunlaştıracağız ve küresel iş dünyası ile beraber 5G sektörünün gelişimini ilerleteceğiz” ifadelerini kullandı.