Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, korona virüsle ilgili açıklama yaptı. Bakan Koca, ''Yarından itibaren bütün uluslararası uçuşlarda gelen yolculara yönelik termal kamera uygulamasına geçilecek'' dedi. Bakan Koca, bu akşamdan itibaren Çin ile seferlerin durdurulacağını da belirtti.

Gazetecilere açıklama yapan Bakan Koca, şunları söyledi:
Türkiye’de herhangi bir yeni korona virüs tanısı alan hastamız olmamıştır. Yani korona virüs vakasına rastlanmamıştır.
Bu virüs vakalarının yüzde 99’unun Çin’de olduğunu biliyoruz.
Bugün itibarıyla Belçika’nın ilavesiyle 27 ülkede korona virüse rastlandığını biliyoruz.
Yüzde 80’in üzerinde 60 yaş üstü olduğunu biliyoruz. 15 yaş altında genelde görülmediğinden okullarda tedirgin edecek yaklaşım içinde olunmamalı...
Bilim Kurulu, Çin'den 42 kişiyi getiren uçaktaki mürettebat ve sağlık ekibinin, pazartesiden sonra evde gözetim altında tutulmasını önerebilir.
Bugün itibarıyla her geçen gün sayının artmasıyla şu an eğer mümkünse bütün uluslararası uçuşlara termal kamera uygulamasının uygun olabileceği önerisine bizler de yarından itibaren bütün uluslararası uçuşlarda yolculara termal kamera uygulamasına geçeceğimizi söylemek istiyorum.

MASKE FİYATLARININ ARTMASIYLA İLGİLİ ŞİKAYETLER VAR

Bir takım solunum maskelerini kullanmaya gerek olmadığının altını çizmek istiyorum.
Piyasada maskelere talebin arttığını ve fiyatların yükseldiğini gözlemliyoruz. Bu konuda özellikle ilaç ve tıbbi cihaz kurumu ile bakanlığımıza yoğun şikayetlerin yapıldığını görüyoruz.
Ticaret Bakanlığımızla iletimi halindeyiz vatandaşlarımızın haklarını kmak üzere tüketici hakem heyetlerine başvurmalarını öneriyoruz. Bu konunun yakın takipçisi olacağımızı söylüyorum.
Maske sıkıntısı olduğuna dair haberler yapılıyor. Maske üretimi için yeterli kapasitenin mevcut olduğunu söylemek istiyorum.
Ortamları normal deterjanlarla temizlemenin yeterli olduğunu, el yıkamada normal sabunun yeterli olduğunu söylemek istiyoruz.

Büyükçekmece’de gözetim altına alınan hastamızın genel durumunun iyi olduğunu özellikle ifade etmek istiyorum.

HIV VE GRİP AŞISININ KARIŞTIRILIP KORONA VİRÜSÜ AŞISI YAPILDIĞI İDDİASI

Bu haber olarak çıktı. Net bir bilgi yok. Aşı da hemen birkaç haftada çıkabilir bir ürün değil. Biraz daha beklemek gerekiyor.

Dünya Sağlık Örgütü halen seyahat kısıtlamasının gerek olmadığını ifade ediyor. Ama biz bu akşamdan itibaren Çin ile seferleri durduruyoruz.
Ülkemizde virüse rastlanmadı, dışarıdan gelebileceğini biliyoruz. Bunu önlemek için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz.

ÇİN’DEN GELEN KARGOLARDA TEHLİKE VAR MI?

Yüzeylerde virüsün ömrünün daha kısa olduğunu biliyoruz. Bu anlamda herhangi bir endişe duyulmaması gerektiğini söylemek istiyorum.