Sanatçı Ayla Ay’ın foto art enstalasyon çalışması KADRAJ, 19 Şubat - 29 Şubat tarihleri arasında, Burgazada’nın ilk ve tek kültür sanat ve etkinlik mekanı olan Artmosfer’de gerçekleşiyor olacak.

Bazen tam olarak görmek istediğimiz veya görmemiz gereken bir olguyu, bazen de aslında orada asla bulunmaması gereken, bulunduğu yerin doğasına tamamen aykırı nitelikte bir objeyi, kavramsal düzlemde ait olduğu yere oturtuyoruz. Baktığımız her karede, sanatçının bir önceki “sessiz çığlık” yerleştirmesindeki göndermeler paralelinde izler bulabiliyoruz. Bu izleri takip ederseniz, içselleştirilmiş bir öze dönüş yaşamanızın mümkün olabileceğinin ip uçları ile karşılaşabilirsiniz.

Sanatçı; “Geçen yıl adada doğa yürüyüşü esnasında, yol kenarına bırakılmış dallar arasında safran sarı ile oksit sarı arası mükemmel tonlarda bir bitki kökünü fark ettim. Yürümeye devam ederken bir yandan el yordamıyla bu kökü kare bir forma dönüştürdüm. Sonrasında, bir yanı çam ağaçları diğer tarafı denizle çevrili uzayıp giden yolu istemsizce kadrajladığımı fark ettim. Doğa neyi işaret ediyordu? Bu soruyu çözdüğümde, bir yıldır üzerinde çalıştığım bu projenin nedenleri de sonuçları ile birlikte ortaya çıkmış oldu” diyor. Yaşam, başlangıç ve bitişin olmadığı bir süreklilik yasası… Bir kez daha evrenin kaidesine işaret eden, doğanın kanununu gösteren bir Fibonacci dizisi… Sessiz Çığlık sürerken araya, doğadaki işaret edilmesi gereken noktaları kadrajlayan bir sergi alarak ve bunu gündemdeki sosyal medya diline gönderme yapan bir imaj çalışmasına göre (karelenmiş foto/video art olarak) gerçekleştirmek kaçınılmazdı. Kadraj; sadece sanatçı olarak değil hepimizin, yaşamaya devam ettiğimiz sürece aldığımız nefesin hakkını vermemizin gerekliliğinin altını çiziyor.
Bedensel var oluşun, süreklilik gösteren biçimde ortaya konma çabasının karşısında anlamlı bir duruş… doğayı ve ona ait olanı göstermek.