Xinhua Haber Ajansı’nın haberine göre China Energy Investment Corporation (China Energy) ile Fransız enerji devi EDF, doğu Çin eyaleti Jiangsu’da offshore bir rüzgar enerji projesi geliştirmek üzere bir sözleşme imzaladı. İki şirketin ortaklık halinde oluşturduğu proje 7,9 milyar yuanlık (takriben 1,13 milyar dolar) bir yatırım gerektirecek olup ilk yabancı ortaklı bir Çin ulusal yatırım rüzgar enerjisi projesi olacak.

502 megawatlık bir toplam kapasiteye sahip bulunacak olan proje yıllık 1,39 milyar kilovatsaat elektrik enerjisi üretecek. Bu miktar 441 bin 900 ton kömürden elde edilebilen enerjiye eşdeğer olup 2 milyon kadar insanın yıllık elektrik ihtiyacını karşılayacak.

Jiangsu’nun Dongtai kentinde yerleşik olacak proje, 2021 yılının başında hizmete girecek ve China Energy ve EDF Grubu tarafından ortak olarak finanse edilip inşaatı tamamlanacak ve işletilecek. Öte yandan China Energy, söz konusu ortaklık bünyesinde yüzde 62,5 oranında payı elinde bulundurduğunu ve EDF Grubu’nun da geri kalan kısma sahip olduğunu açıkladı.