Dünya Sağlık Örgütü Genel Sekreteri Tedros Adhanom Ghebreyesus Çin’de Covid-19 salgının patlak vermesinden bu yana ana kesimde hiçbir yeni vaka olmamasını "şaşırtıcı bir başarı" olarak niteledi.

Tedros Adhanom Ghebreyesus dün, Cenevre’”Şu anda dünya genelinde tespit edilen vaka sayısı 200 bini aştı, salgından dolayı yaşamını yitirenlerin sayısı da 8 bini geçmiş durumda. Ancak Çin’de ilk kez yeni lokal vakanın olmadığı rapor edildi. Bu şaşırtıcı bir başarı” ifadelerini kullandı.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün 68 ülkeye kişisel koruyucu ekipman gönderdiğini ve 120 ülkeye de 1 milyon 500 bin test kiti yolladığını hatırlattı. Şu anda test kitlerine ve kişisel koruyucu ekipmana büyük ihtiyaç duyulduğuna dikkat çeken Ghebreyesus, gelecekte malzeme kıtlığının yine tehdit oluşturacağını ve özel işletmelerden destek almak için çalıştıklarını kaydetti.

Ghebreyesus, “Yüzde 70'ten fazla ülkenin bir Covid-19 ulusal hazırlık ve müdahale planı, yüzde 89’unun laboratuvar test kapasitesi, yüzde 70’ten fazlasının Covid-19 için olay bazlı takip sistemi ve yüzde 68’inin de çok sektörlü bir ortak koordinasyon mekanizması var. Bu tabii ki yeterli değil. Ama tüm ülkelerin, vakaları olsun olmasın hazır olmaları beklentisindeyiz” diye konuştu.

Yeni koronavirüs gen diziliminin Çin tarafından paylaşılmasından yalnızca 60 gün sonra ilk aşı denemesinin de başladığına vurgu yapan Ghebreyesus, aşının ilk gönüllüde denendiğini ve bunun eşi görülmemiş bir bilimsel başarı olduğunu kaydetti.