Maskelerin para ile satılmasının yasak olduğunu vurgulayan Erdoğan, Atatürk Havalimanı ve Sancaktepe'deki bir yere, 1000 yataklı hastane yapılacağını duyurdu. Başlatılan kampanyaya da değinen Erdoğan şimdiye kadar 1,5 milyar lira toplandığını söyledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;
Parayla maske satışı yasaktır. Marketlerde verilen maskeler ücretsizdir. Salgın bitene kadar yeterli maske stokumuz vardır.
Salgın bitene kadar vatandaşlarımızın tamamına yetecek maske stoğumuz ve üretim planlamamız vardır. Devlet olarak tüm vatandaşlarımıza ücretsiz olarak maske ulaştırmakta kararlıyız.

ATATÜRK HAVALİMANI’NA HASTANE
Atatürk Havalimanı ve Sancaktepe’deki bir yere 1000 odalı hastane yapıyoruz. 45 gün içerisinde buraları bitireceğiz ve tamamıyla halkımızın hizmetine sunacağız.
Ortaya çıkan her gelişme, karşımızdaki her türlü tehdide karşı alınması gereken tedbirlerin ne denli önemli olduğunu gösteriyor.
ABD ve Avrupa’daki gelişmeleri takip ediyoruz. Covid-19 bulaşan hastalarımızın yurt dışı hikayesinin bulunması, bu ülkelerde önlem alınmadığının göstergesidir.
Her şeye rağmen Türkiye sağlıktan gıdaya ve temizlik malzemelerine kadar iyi bir yerdedir. Devlet böyle günler için vardır.
Sergilenen birlik, beraberlik ve dayanışma için şükranlarımı sunuyorum. Gazi Mustafa Kemal’in imzasıyla yayınlanan Tekalif-i Milliye emiriyle varını yoğunu ortaya koymuş bir milletiz.
Firmalara ve gerçek kişilere kredi ödemelerini asgari 3 ay ödemeleri için finansman desteği sağlıyoruz. Kredi geri ödemelerindeki süreyi 90 günden 180 güne çıkararak takip sürelerini uzattık.
Kredi garanti fonunun destek rakamını ve kapasitesini artırdık.
KOSGEB geri ödeme desteklerinden faydalanan 136 bin işyerine Haziran’a kadar banka kredi ödemelerini de erteleme imkanı sağlıyoruz.