Çin Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan edinilen bilgiye göre, 1-5 Mayıs günlerinde yurt içinde seyahat eden turist sayısı 115 milyonu buldu, 47 milyar yuan turizm geliri elde edildi.

Çin'in turizm piyasası Covid-19 salgını nedeniyle uygulanan karantina önlemlerinin gevşetilmesiyle beraber 1 Mayıs Emekçi Bayramı tatilinde yeniden hareketlendi.

Turistlerin sağlık ve can güvenliğine yönelik koruma çalışmaları güçlendirilirken, farklı bölgelerde yer alan turistik mekanlarda ziyaretçi kotası ve rezervasyonla bilet satışı gibi tedbirler alındı.

5 günlük 1 Mayıs Emekçi Bayramı tatilinde turistlerin yüzde 60'ının seyahatlerinde şahsi araçlarını tercih ettikleri görüldü. Bunun yanı sıra köy turizmi çok sayıda Çinli ailenin gözdesi oldu.

Çin Kültür ve Turizm Bakanlığı Veri Merkezi Başkanı Ren Daibing, 1 Mayıs tatilinde turizm piyasasında görülen canlanmanın beklentilerin ötesinde olduğunu söyledi. Dai, bu durumun, tüketicilerin turistik harcama isteğinin yavaş yavaş yükseldiğini gösterdiğini ifade etti.