Çin Demiryolu İnşaat Şirketi’nden (CRCC) verilen bilgiye göre, Çin’in Xinjinag Uygur Özerk Bölgesi’nde yer alan Hotan-Çakılık demiryolu inşaatı ray döşeme aşamasına girdi. Hotan-Çakılık demiryolu inşaatı projesinden sorumlu Zhang Gang, Taklamakan Çölü’nün güney kenarında bulunan Hotan-Çakılık demiryolu güzergahında rüzgarlı ve kumlu bir havanın bulunduğunu ve inşaat için gerekli malzemelerin taşıma mesafesinin 700 kilometreden fazla olduğunu kaydederek, bunların inşaat çalışmalarına büyük zorluklar getirdiğini ifade etti.

Zhang Gang, ayrıca zor doğal koşullara rağmen, inşaat biriminin günlük ortalama yol döşemesinin 2 kilometreden az olmamasını hedeflediğini ve 24 saatlik vardiya sistemi uygulandığını dile getirdi.

Hotan-Çakılık Demiryolu Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Wang Jinzhong, Hotan-Çakılık demiryolunun inşası tamamlandıktan sonra, Hotan bölgesinde yaşayan vatandaşların Çakılık yoluyla Xinjiang’dan çıkabileceğini ve bu yolun mevcut Urumçi yolundan bin kilometre daha kısa olacağını belirtti. Alınan bilgiye göre, Hotan-Çakılık demiryolunun uzunluğu 825 kilometre olacak.