Çin’in tamamen kendi imkânlarıyla geliştirdiği Beidou-3 ailesine ait son uydunun haziran ayında fırlatılmasıyla, Beidou Navigasyon Uydu Sistemi’nin tamamlanması planlanıyor.

Çin’in Global Navigasyon Uydu Sistemi ve Lokasyon Servisi Birliği (GLAC) tarafından önceki gün “2020 Çin'in Uydu Teknolojilerine Dayalı Navigasyon ve Lokasyon Hizmeti Sektörünün Gelişimi” isimli beyaz kitap yayımlandı. Beyaz kitaba göre, Çin’in geçen yıl uydu teknolojilerine dayalı navigasyon ve lokasyon hizmeti sektöründe gerçekleşen üretim hacmi 345 milyar yuana ulaşarak, bir önceki yıla göre yüzde 14,4 arttı.

Beyaz kitapta, Beidou-3 ailesine ait son uydunun haziran ayında fırlatılmasıyla, navigasyon uydu sisteminin tamamlanarak, dünyanın diğer bölgelerindeki abonelere daha kaliteli lokasyon, navigasyon, zamanlama servisi, kısa mesaj gönderme ve alma ile küresel arama-kurtarma hizmetleri sağlayacağı bildirildi.

Kitapta yer alan bilgilere göre, Beidou sistemi e-ticaret, akıllı telefon ve giyilebilir teknoloji ürünleri gibi alanlarda geniş bir şekilde kullanılıyor. Çin piyasasındaki yaklaşık 300 akıllı telefon modeli, Beidou navigasyon uydu sistemiyle uyumlu. 5G teknolojisinin ticari amaçlı kullanımının gerçekleşmesiyle birlikte, giyilebilir teknoloji ürünleri alanında yeni yükselen bir piyasa oluşması bekleniyor.

Bunun dışında, Beidou navigasyon uydu sisteminin akıllı teknolojiye dayalı demir yolu ve inşaat gibi alanlarda kullanımı konusunda da büyük potansiyel mevcut. GLAC Başkanı Yu Xiancheng, uydu sisteminin tamamlanmasının, Çin’in navigasyon uydu sanayiinin gelişimine büyük itici güç katacağı gibi, Beidou sisteminin üretim ve yaşam gibi toplumun bütün alanlarında daha derin şekilde kullanılmasını hızlandıracağını söyledi.