Dünyanın lider gıda şirketi Nestlé, COVID-19 aşısının bulunması ve geliştirilmesine yönelik araştırmalar yürüten, dünyanın saygın küresel oluşumu Salgın Hazırlık İnovasyonları Koalisyonu’na (CEPI), 1 milyon İsviçre frangı (yaklaşık 7 milyon TL) bağış yaptı.

Yaşam kalitesini artırmak ve daha sağlıklı bir geleceğe katkıda bulunmak amacıyla 150 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren Nestlé, tüm dünyanın umutla beklediği COVID-19 aşısının geliştirilmesi için harekete geçti. Küresel olarak erişilebilir ve etkili bir aşının geliştirilmesi amacıyla çalışmalar yürüten Salgın Hazırlık İnovasyonları Koalisyonu’na (CEPI) 1 milyon İsviçre frangı (yaklaşık 7 milyon TL) tutarında bağış yaptı. Verilen destek sayesinde Nestlé, güvenli ve etkisi yüksek aşılar bulunması için kapsamlı araştırmalar yapan CEPI’nın, çalışmalarını hızlandırmasına katkıda bulunmuş oldu.

Olası salgınlara karşı aşı geliştirmek amacıyla 2017 yılında Davos'ta kamu, bireyler, hayırseverler ve sivil toplum kuruluşları tarafından oluşturulan ve yenilikçi bir küresel ortaklık olan CEPI, Mayıs ayı başında şirketlere çağrıda bulunmuş ve salgının seyrini değiştirecek bir aşı geliştirilebilmesi için 2 milyar dolar tutarında finansal desteğe ihtiyaç duyulduğunu açıklamıştı. Nestlé, yapılan çağrıya ilk yanıt veren şirketlerden biri oldu.

Covid-19 ile mücadeleye ilk günden bu yana tam destek veren Nestlé, Nisan ayında da tüm dünyada Kızılay /Kızılhaç’a 10 milyon İsviçre frangı bağışta bulunmuştu. Ülkemizde T.C. Sağlık Bakanlığı’na, Kızılay’a ve belediyelere toplam 6 milyon TL değerinde ürün ve koruyucu malzeme bağışı yapan Nestlé Türkiye, hastane ve İlçe Sağlık Müdürlüklerinin ürün taleplerini karşılamış, beslenme ihtiyacı olan sokak hayvanları için belediyelere 10 ton evcil hayvan maması tedarik etmişti.

Nestlé Türkiye Hakkında:

Dünyanın lider beslenme, sağlık ve iyi yaşam şirketi Nestlé, 1875 yılında süt bazlı bebek maması Farine Lactee ile Türkiye pazarına girdi. 1909 yılında Karaköy'de ilk satış ofisini açtı, 1927 yılında Feriköy'de ilk fabrikasını kurdu. Nestlé, 1932'de ilk fıstıklı çikolatası “DAMAK”, 1984'te ilk çözünür kahve “NESCAFE” ve çocuklar için üretilen çikolata toz içecek “NESQUIK” gibi birçok kategoriye Türkiye'de öncülük etti. 1986'da ilk kahve kreması “COFEE MATE” ve 1989'da ilk hazır kahve karışımı “NESCAFE 3’ü 1 Arada” ürünleri ile yelpazesini geliştirdi. 2001 yılında Nestlé, Türkiye'de su pazarına “NESTLE PURE LIFE” ile girdi ve bunu 2006'da ERİKLİ SU ile birleştirdi. Nestlé, hem dünyada hem de Türkiye'de faaliyetlerini genişletmeye devam ederek, 2007'de Novartis Tıbbi Beslenme Birimi'ni ve 2012'de globalde Pzifer Nutrition'ı satın alarak SMA bebek mamasını çalışmalarına kattı ve operasyonlarına tıbbi beslenmeyi de ekledi.

Bugün Türkiye’de 10 farklı kategoride 800’ü aşkın ürünü ve 50’ye yakın markasıyla faaliyet gösteren Nestlé, Bursa'daki dört fabrikasında üretim ve ihracat faaliyetlerine devam ediyor.