T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TÜRSAK Vakfı iş birliği ile sinema öğrencilerinin kısa film projelerini desteklemek, bu projelerin senaryodan filme dönüştürülmesini mümkün kılmak için 17 yıldır hayata geçirilen “TÜRSAK Geleceğin Sineması”nda kazanan 10 projenin sahibi sinema öğrencileri, yönetmen Caner Özyurtlu ile online olarak gerçekleştirilen “Geleceğin Sineması Film Çekim Atölyesi”nde buluştu.

Benzer kısa film yarışmalarından farklı olarak gençler tarafından nitelikli filmler üretilmesine destek olma hedefiyle, senaryo aşamasından üretim aşamasına kadar seçmeler, eğitimler ve maddi desteklerle gerçekleştirilen ve bir süre önce kazanan 10 projenin açıklandığı 17. “TÜRSAK Geleceğin Sineması”nda geleceğin sinemacıları yönetmen Caner Özyurtlu ile online olarak gerçekleştirilen “Geleceğin Sineması Film Çekim Atölyesi”nde buluşarak projelerini filme çekme aşamalarında yapmaları gerekenleri, kamera-mekan seçimleri ve çekim teknikleri hakkında bilgi alarak merak ettiklerine dair fikir alışverişinde bulundular.

Yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun başkanlığında, TÜRSAK Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi, Yapımcı Bulut Reyhanoğlu, oyuncu Damla Sönmez, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgü Yolcu ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Selçuk Yavuzkanat'tan oluşan ana jüri tarafından belirlenen 10 projenin sahipleri yapımcı Burhan Gün ile buluşma fırsatı buldu. Online olarak gerçekleştirilen atölyeye katılan Melih Önder, Nadir Kocakaya, Muhammed Günaydın, Doğan Belge, İrem Günen, Yiğit Armutoğlu, Feyzi Baran, Begüm Aksoy, Hakan Eyilik ve Ferit Göktaş filmlerinin çekim aşamasında doğru kamera seçiminin önemi, sahnelerin çekiminde kullanılacak ışıklar ve güneş ışığını doğru kullanma gibi teknik konularda yönetmen Caner Özyurtlu’dan önemli ayrıntıları öğrendiler. Film çekiminde mekan, mizansen, post prodüksiyon seçimleri hakkında da dikkat etmeleri gerekenleri öğrenen kazanan isimler “Geleceğin Sinemacıları”ndan biri olma adına bir eşiği daha atlattılar.

“Kamerayı Sabit Kullanırsanız, Gördüğü Her Şey Mükemmel Olmalı”

Eğitim boyunca geleceğin sinemacılarının sorularına dair açıklayıcı cevaplar veren yönetmen Caner Özyurtlu, konuşmasında doğru kamera kullanımının ve sahne çekiminin önemine de geniş yer verdi. Senaryo uygun alternatif sahne çekimlerinin nasıl yapılacağı ve takip sahnelerinin çekiminde dikkat edilmesi gerekenlere değinen Özyurtlu “Kamerayı sabit kullanırsanız, gördüğü her şey mükemmel olmalı. Ama omuz kamerası kullanırsanız, doğruyu yakalayıp yanlışları kaçabilirsiniz” cümlelerini kullandı.


“GELECEKTE 17. YIL”

17 yıldır Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) iş birliğiyle gerçekleştirilen “TÜRSAK Geleceğin Sineması”nda hayata geçen filmler, bugüne dek ulusal ve uluslararası birçok film festivalinde gösterildi, dereceye girdi ve ödüllendirildi. Bu sene de finale kalan 19 eser arasından desteğe hak kazanan 10 projeye Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) tarafından 6 bin TL maddi destek, post-prodüksiyon desteği ve danışmanlık hizmeti veriliyor.

Geleneksel olarak 17 yıldır başarıyla gerçekleştirilen “TÜRSAK Geleceğin Sineması” bir yandan Türk sinemasının geleceğine giden yolu aydınlatırken bir yandan da akademik başarıları ve gelecekteki kariyerleri için film yapması gereken öğrencileri daha iyi projeler hayal edebilmeleri konusunda motive etmeye devam edecek.

Yarışmayla ilgili ayrıntılı bilgiler ve güncel duyurular yarışmanın web sitesinden ve TÜRSAK Vakfı'nın sosyal medya hesaplarından takip edilebilir.