DenizBank ve Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) iş birliğinde hayata geçirilen 4. DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması kapsamında gerçekleştirilen “Senaryo Sohbetleri” dün akşam keyifli bir bölüme daha sahne oldu. Yönetmen Bora Talat Oyacı’nın moderatörlüğünü yaptığı programın yirmi beşinci bölümünün konuğu “Oyuncu Gözüyle Senaryo” başlığı ile Bora Cengiz’di.

Bora Cengiz programın moderatörlüğünü yapan Bora Talat Oyacı’nın senaryo ve oyuncu ilişkisine dair sorularının yanı sıra takipçilerin program esnasında sosyal medyadan ve YouTube üzerinden sordukları soruları da cevapladı. Ayrıca TÜRSAK Vakfı Instagram hesabından yapılan çekilişle programa katılan bir izleyici de Bora Cengiz’e sorusunu doğrudan yöneltme şansı buldu.

“Öğretmenim Boş Kâğıda İmza Attırdı ve Oyunculuk Hikayem Dolaylı da Olsa Başladı”

Programın klasik açılış sorusu olan “Hikâyen nasıl başladı?” sorusuna cevap veren Bora Cengiz, kendisinin oyunculuk macerasına attığı ilk adımın ilkokuldaki öğretmeninin keşfiyle gerçekleştiğini söyledi. “Öğretmenimin bana boş kâğıda imza attırarak okulda tiyatro kulübü açılması için okul yönetimine bir teklif sunmasıyla başladı hikayem. O zamanlar daha küçük yaşlarda olduğum için attığım o imzanın ne sonuçlara yol açacağını bilmiyordum ama şu anda geriye dönüp baktığımda ‘Öğretmenim iyi ki bana o imzayı attırdı’ diyorum. Hiç bilmediğim o imza, benim oyunculuğa adım atmamda ilk basamak oldu” diyen Bora Cengiz ailesinin oyunculuğa giden süreçte kendisine her zaman destek olduğunu ve mesleğiyle ilgili eğitim alması yönünde de her zaman teşvik ettiğini belirtti. Cengiz sözlerine şöyle devam etti: “Birçok pozitif etkenin birleşimiyle bugünlere geldim. Hiçbir zaman bir projeyle tanınmadım ve de var olmadım. Hiç kimsenin kalbini kırmadan adım ata ata bu noktalara geldim”.

BORA CENGİZ’DEN TUTUNAMAYANLAR DİZİSİNE DAİR ŞOK AÇIKLAMA: “GELECEK SEZON YOKUM”

Bora Cengiz’in yer aldığı projelerin de konuşulduğu programda sıra Tutunamayanlar dizisine geldiğinde ise Cengiz, şok edici bir gerçeği paylaştı. Bora Cengiz’in dizi hakkındaki açıklamaları şu şekildeydi: “Tutunamayanlar ile ilgili çok kısa bir şey söyleyip bu konuyu kapatmak istiyorum. Bir daha o yapım şirketi ve yönetmenden teklif gelirse kabul etmeyeceğimi biliyorum ve hakkımı helal etmiyorum. Önümüzdeki sezon devam etmeyeceğim”.


“Oyunculuk Cahil Cesaretiyle Girişilecek Bir Meslek Değildir”

Programın moderatörü Bora Talat Oyacı’nın “Oyunculuğa nasıl bir perspektiften bakıyorsun?” sorusuna cevap veren Bora Cengiz “İnsanlar biz oyuncuların her zaman dizi ve filmlerimizi keyif alarak çektiğimizi düşünebilirler ama işin perde arkasında yaşanan uzun çalışma saatleri çok ön plana gelmez” dedi. Oyunculuğa bakış açısının beğenilme duygusuyla çok bağlantılı olduğu bir dönem içinde olunduğunu ifade eden Cengiz, günümüz dünyasında oyuncu olmanın çok daha kolay olduğunu ama bu kolaylığın da oyuncu adayına bazı sorumluluklar getirdiğini belirterek cümlelerini şöyle sürdürdü: “Oyuncu olmak isteyen birinin alması gereken teorik bir eğitim ve geçmesi gereken çok zorlu bir yolculuk var. Bu yolculuğun tamamını ve zorluklarını düşününce oyunculuk ha deyince olacak bir iş değil. Genç oyuncu adayı arkadaşlar oyuncu olabilmek için öncelikle altlarını doldurmalılar. Bu işe girerken cahil cesaretiyle girişmemek gerekir. Popülarite birini oyuncu yapabilir, ama sanatçı yapmaz”.

“Yeni Bir Yönetmenle Çalışmak Yeni Bir Aşk Gibidir”

Bora Cengiz programın ilerleyen dakikalarında bir oyuncunun aynı yönetmenle çalışmasının olumlu ve olumsuz yönlerine karşı değerlendirmelerde bulundu. “Oyuncunun aynı yönetmenle çalışması kendisi için bir nevi güvenli bölgeden çıkmamak gibidir. Oyuncu, tanıdığı ve daha önceden en az bir projede çalıştığı yönetmenle yeni bir projeye başlayacağı zaman daha rahat ve stressiz olur. Oyuncu bilir ki yönetmen ona nasıl direktifler verecek, rolüyle ilgili nerelerde uyaracak ve kendisini nerede geri plana çekecek. Bunun tam tersi olarak da yeni bir yönetmenle çalışmak da yeni bir ilişkiye başlamak gibidir. Oyuncu da işine o gözle bakarak heyecanı taşır. Buna yeni bir aşk diyebiliriz. Bu durumda yönetmenin senin güçlü yanlarını keşfetmesi, senin ondan bir şeyler öğrenmen gibi birçok faktör devreye girer. Bu açıdan da bakınca yeni bir yönetmenle çalışmak oyuncunun kariyerine azımsanmayacak derecede katkı sağlar” diyen Cengiz, kendisinin bir projeyi kabul etmesinde ise yönetmen ve kadrodaki yıldız isimlerin varlığından ziyade senaryonun öncelikli olduğunu belirterek senaryosunu beğenmediği bir proje kendisine sunulduğunda hayır demekten çekinmediğini de sözlerine ekledi.

Yönetmen Bora Talat Oyacı’nın moderatörlüğünü yaptığı ve TÜRSAK Vakfı’nın YouTube kanalında sinemaseverler ile buluşacak “Senaryo Sohbetleri”nin 8 Temmuz Çarşamba günü yeni bir bölümle seyircisiyle buluşacak. Yayın TÜRSAK Vakfı’nın YouTube kanalından canlı olarak takip edilebilecek ve izleyiciler konuklara sorularını yayın esnasında yöneltebilecek. Canlı yayınları kaçıran sinemaseverler ise programa ait önceki bölümlere TÜRSAK Vakfı’nın YouTube kanalından erişebilirler.