Doğal gaz, tüm dünyada en güvenli yakıt olarak kabul ediliyor. Ancak doğal gazı güvenli bir şekilde kullanmak için alınması gereken bazı önlemler var. Bu noktada Türkiye enerji pazarının önde gelen oyuncuları arasında yer alan Enerya, güvenli doğal gaz kullanımı konusunda vatandaşlara 10 maddelik bir güvenli yol haritası sunuyor.
Yaz aylarının henüz başında olduğumuz için doğal gaz kullanımı kış aylarına göre oldukça az. Ancak, tüm dünyada en güvenli yakıt olarak kabul edilen doğal gazı güvenli bir şekilde kullanmak için kullanıcıların birtakım önlemler alması gerekiyor. Bu noktada hizmet verdiği kentlerde doğal gaz konforu ve ekonomisini yaygınlaştırmak için çalışmalarını tüm hızıyla sürdüren Enerya, toplumsal sorumluluk bilinciyle güvenli doğal gaz kullanımı konusunda vatandaşlara 10 maddelik bir yol haritası sunuyor. İşte 10 adımda güvenli doğal gaz kullanımı:

Doğal Gazı Güvenle Kullanmak İçin;

Herhangi bir acil durumda 187 doğal gaz acil hattını arayın.
Soba, kombi ve ocak gibi cihazların bulunduğu kapalı alanlarda açılmış olan 150 cm² kesitli havalandırma menfezlerini kesinlikle kapatmayın.
Bacalı cihazları banyoya, yatak odalarına yerleştirmeyin. Bu tip cihaz bulunan yerlerde uyumayın.
İstenmeyen durumlar yaşamamak için yakıcı cihazlarınızın baca ve emniyet sensörünü iptal etmeyin.
Açık balkonda kullanılacak hermetik cihazları, havalandırılmış koruyucu bir kutu içinde muhafaza edin ve radyatör gidiş-dönüş borularının izolasyonunu yaptırın. Kapalı balkonda çalıştırılan açık yanmalı veya bacalı cihazlar için havalandırma menfezi açtırın.
Hermetik veya bacalı cihaz bacalarında değişiklik için yetkili servis desteği alın ve orijinal yedek parça kullanın.
Gaz dedektörlerini ve gaz alarm cihazlarınızı belirli aralıklarla kontrol ettirin.
Tesisatta yapılacak değişiklikleri sertifikalı firmalara uygulatın. Dağıtım şirketini işlemler konusunda bilgilendirin.
Güvenli tüketim için doğal gaz tesisatı, yakıcı cihazlar ve bacalarınızı yılda bir defa yetkili firmalara kontrol ettirin.
Tesisatınızın daha uzun ömürlü ve güvenli olması için tesisat borularınızı boyatın.

Güvenliğiniz için yetkili servislerden hizmet alın

Doğal gaz kullanıcılarının baca temizliğini düzenli olarak yapması ve baca montajının yalnızca yetkili servisler tarafından yapılması büyük önem taşıyor.

Enerya Hakkında

STFA Yatırım Holding grup şirketi olarak 2003 yılında kurulan Enerya, doğal gaz dağıtımı, elektrik ticareti, doğal gaz ticareti ve yenilenebilir enerji alanlarında faaliyet göstermektedir. Türkiye'nin en yaygın 2. özel doğal gaz dağıtım şirketi olan Enerya Enerji A.Ş, Partners Grup ortaklığıyla 10 şehirde 30 yıl süreyle doğal gaz dağıtım lisansına sahiptir ve yaklaşık 1.400.000 aboneye hizmet sunmaktadır. Yenilikçi ve müşteri odaklı hizmet anlayışıyla enerji sektörünün en önemli aktörlerinden biridir.