Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nde yapılan değişiklik ile uzun yıllardır genel müdür yardımcılığı yapan Haydar Yalçın görevden alındı. Yalçın’ın yanı sıra Hava Seyrüsefer Daire Başkanı Gaye Betül Doğan ve Havaalanları Daire Başkanı Sertan Albuz da görevden alındı.

Genel Müdür Yardımcısı Haydar Yalçın’ın yerine, Airporthaber.com’un haberine göre Uçuşa Elverişlilik Daire Başkanı Özcan Başoğlu atandı. Hava Seyrüsefer Daire Başkanı Gaye Betül Doğan’ın yerine Oğuz Aldemir, Havaalanları Daire Başkanı Sertan Albuz’un yerine de Ertuğrul Aköz getirildi.


Henüz resmi olarak görevden alınanlara bunun bildirilmediği öğrenildi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından gerçekleştirilen operasyon, sivil havacılık sektörü tarafından da yakından izlendi.

55 yaşındaki Haydar Yalçın, 1988 yılında ODTÜ Havacılık Mühendisliği’ni bitirdikten sonra 1989’da SHGM’de göreve başlamıştı. Bir çok pozisyonda görev yaptıktan sonra 2004 yılında genel müdür yardımcılığına dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından atanmıştı. Yalçın, ICAO ve Eurocontrol başta olmak üzere bir çok uluslararası kuruluşta Türkiye’ye temsil etmiş ve yöneticilik görevleri üslenmişti.