TAMAY ZENGİN

PPL (A)
Havacılık tutkunlarının pilotluk hayalleri için ilk adımı attıkları, 4-8 ay arası süren bir eğitim türüdür. İstanbul Havacılık olarak amacımız bu adaylara kaliteli bir eğitim sunmak ve adayların emniyetle uçuş yapabilmesini sağlamak için, uluslararası standartlarda eğitim vermektir. PPL lisansına sahip olan bireyler, isterlerse ticari olmayan uçuşlarda tek motorlu (5700 kg ve altı) uçakların pilotu olarak uçabilirler.
Ancak ticari uçuşlarda pilot veya yardımcı pilot olmak isteyen bireyler ise eğitimin devamı niteliğinde olan ATPL (Ticari Uçuş Lisansı) eğitimini almak zorundadırlar.

EĞİTİME KATILIM ŞARTLARI

Sağlık Raporu (SHGM tarafından yetkilendirilmiş hastanelerden son üç ay içerisinde alınmış olmalı)
Adli Sicil Kaydı
Nüfus Cüzdan Fotokopisi (Önlü Arkalı)
İkametgâh Senedi
Diploma Fotokopisi
12 Adet Vesikalık Fotoğraf

PPL Lisans Eğitimi Ne Kadar Sürer?

105 saat teorik bilgi eğitimi,
46,5 saat uçuş eğitimi olmak üzere, toplam 151,5 saat eğitim verilmektedir.

PPL Teorik Bilgi Eğitimi Konuları
010 Hava Hukuku
020 Uçak Genel Bilgisi
030 Uçuş Performansı
040 İnsan Performansı ve Limitleri
050 Meteoroloji
060 Seyrüsefer
070 İşletme Prosedürleri
080 Uçuş Prensipleri
090 Haberleşme
100 Genel Uçuş Emniyeti

Teorik Bilgi Eğitimi

Teorik bilgi eğitimi, ortalama 6-8 hafta arasında sürmektedir. Öğrencilerimiz teorik bilgi eğitimini tamamladıktan sonra, çoktan seçmeli teorik bilgi sınavına girerler. Sınavda öğrencilere her ders için en fazla 100 soru sorulmaktadır. Sınav geçme notu ise 75’tir.

Uçuş Eğitimi

Uçuş eğitimi 45 saat sürmektedir. Uçuş eğitimi sonrasında öğrenciler 1,30 saat Uçuş Kontrol Sınavı’na girerler. Eğitimlerini başarıyla tamamlayan pilot adaylarımız, PPL (Hususi Pilot) Lisansı almaya hak kazanırlar.

Dip Not: PPL Lisansına sahip pilotlar, okulumuz filosundaki uçakları saat bazında kiralayarak uçuş yapma imkanına sahiptirler.