Areda Survey araştırma şirketi, gerçekleştirdiği seçim anketinde olay sonuçlar ortaya çıktı. Katılımcıların yüzde 48,7'si Cumhurbaşkanı Erdoğan, yüzde 14,2'si Mansur Yavaş derken İmamoğlu diyenlerin oranı ise yüzde 13,6'da kaldı.

Ayasofya'nın ibadete açıldığı gün Areda Survey, 2 bin 445 kişinin katılımıyla seçim anketi gerçekleştirdi. Ankette vatandaşlara, "Bu pazar Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa hangi adaya oy verirdiniz?" sorusu yöneltildi.

Erdoğan 3'e katladı

Katılımcıların yüzde 48,7'sinin cevabı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu. Erdoğan'ı; yüzde 14,2 ile ABB Başkanı Mansur Yavaş, yüzde 13,6 ile İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu takip etti.

Yavaş ikinci sırada

Katılımcıların yüzde 14,2'si Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'a oy veririm yanıtını verdi.

İmamoğlu yüzde 13,6

Adı sık sık CHP'nin cumhurbaşkanı adayı olarak geçen İstabul Belediye Başkanı Başkanı Ekrem İmamoğlu yüzde 13,6'da kaldı.

2018 seçimlerinde yüzde 8,4 Selahattin Demirtaş ile yine aynı seçimde yüzde 7,29 oy alan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e verilen destek de eridi.

Areda'nın anketine göre katılımcıların yüzde 7,7'si Selahattin Demirtaş'a, yüzde 5,8'i ise Akşener'e oy vereceğini beyan etti.

Yeni partilere destek

Ankette, AK Parti'den ayrılarak kurdukları partilerle yarışa dahil olan isimlerde yer aldı.

Ankete katılanların yüzde 0,7'si Ali Babacan'a, yüzde 0,4'ü Ahmet Davutoğlu'na, yüzde 0,1'i ise 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e oy vereceğini belirtti.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nu tercih edenlerin oranı da yüzde 0,4 oldu.