İzmir, Aydın, Muğla ve Antalya'yı ziyaret edip mülki amirlerle görüşen İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott izlenimlerini anlattı.

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott, İzmir, Aydın, Muğla ve Antalya'ya yaptığı ziyaretlerde, turizm sektöründe alınan koronavirüs tedbirlerini yerinde görme imkanı bulduğunu söyledi.

Türkiye'nin turizm bölgelerinde ciddi tedbirler alındığını belirten Chilcott, "Alınan tedbirler sayesinde Türkiye'de pandemi riski düşük. İngiliz turistler güvenli şekilde Türkiye'ye seyahat edebilir. Güvenli turizm uygulamasından gerçekten çok etkilendim. Çok iyi bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Havalimanı, otel, restoran çalışanları ne yapması gerektiği konusunda bilgi sahibi." diye konuştu.

1 Ağustos'tan itibaren daha fazla İngiliz turist gelecek
Türk restoranları ve otellerde hizmet veren herkesin tedbirlere uymada özen gösterdiğini belirten Chilcott, "Türkiye çok iyi kalitede hizmet veriyor. 1 Ağustos itibarıyla Türkiye'ye daha fazla İngiliz turist gelecek. Geçen sene Türkiye'yi 2,5 milyonun üzerinde İngiliz turist ziyaret etti. Bu yıl 3 milyona ulaşmasını bekliyorduk ancak pandemiden dolayı böyle bir şey mümkün olmadı. Türkiye bu şekilde güvenirliğini artırdığı sürece, turist sayısının artacağını düşünüyorum. Biraz da gelişmelere bağlı. Gelen turistlerin de maske, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uyması gerekiyor."

İngilizlerin genellikle güneş olan yerlerde tatil yapmayı sevdiğine işaret eden Chilcott, bu konuda Türkiye'nin şansının çok yüksek olduğunu vurguladı.