Çin'in Facebook'a alternatif olarak çıkardığı WeChat milyarlarca kullanıcıya ulaşmışken kendi içinde geliştirdiği sistem ile birçok işi de platform içinde yapmanıza imkan tanıyor. WeChat pay sistemi ile platformdan çıkmadan ödeme yapabiliyorsunuz. Şimdi bu sistem İstanbul Havalimanı'nda da kullanılabilecek.

Çinlilerin en sık kullandığı uygulamalardan biri olan WeChat'in ödeme sistemi İstanbul Havalimanı'nda kullanılabilecek.

Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı konumundaki küresel aktarma merkezi İstanbul Havalimanı’nda, dünyanın en çok tercih edilen mobil ödeme sistemlerinden biri olan WeChat Pay kullanılabilecek. Karekod bazlı ödeme sistemi kısa süre içerisinde tüm Türkiye’ye yayılacak.

Aylık 1.2 milyar kullanıcısıyla Çin’in en çok kullanılan sesli ve yazılı mesajlaşma servislerinden biri olan WeChat, artık Türkiye’de de kullanılabilecek.

QR kod kullanarak alışveriş yapabilecekler

ICBC Turkey Yönetim Kurulu Başkanı Gao Xiangyang, " ICBC Turkey olarak Türkiye’yi ziyaret eden tüm WeChat Pay kullanıcılarının, özellikle Çinli turistlerin, alışkın oldukları ödeme yöntemini kullanmalarına olanak tanımak istedik. Türkiye’yi ziyaret eden WeChat Pay kullanıcıları, QR kod okutarak yaptıkları alışverişlerin ödemelerini kolayca gerçekleştirebilecekler" dedi.

Dünya genelinde 60 ülkede kullanılıyor

Çin’in en çok kullanılan mobil ödeme sistemlerinden biri olan WeChat Pay’in, aylık aktif kullanıcı hesap sayısı 800 milyonu geçiyor. Sistemin günlük işlem hacmi ise 1 milyarı buluyor. 2013 yılında kullanıma açılan WeChat Pay, Çinli turistlere 60 ülkede ödeme kolaylığı sunuyor.

WeChat’in piyasa değeri Facebook’u geçti

Hedef yıllık 1 milyon Çinli turist

İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Samsunlu da imza töreninde yaptığı konuşmada,

“Bölgesinin en önemli küresel aktarma merkezi ve kültürlerin buluşma noktası İstanbul Havalimanı olarak Türkiye’de ilk kez ICBC Türkiye sayesinde havalimanımızda hizmete girecek WeChat Pay uygulamasına ev sahipliği yapmaktan dolayı mutluyuz. Çinli misafirlerimizin aşina olduğu hizmetleri İstanbul Havalimanı’nda kendilerine sunarak havalimanında geçirdikleri zamanı eşsiz bir deneyime dönüştürürken, dijital seyahat beklentilerini de bir üst seviyeye çıkarmayı planlıyoruz.

İGA CEO'su Kadri Samsunlu

Aylık aktif kullanıcı sayısı 800 milyonu, günlük işlem hacmi ise 1 milyar TL’yi bulan WeChat Pay uygulaması dünya üzerinde 60 ülkeden sonra Türkiye’de Çinli misafirlerimizin hayatlarını kolaylaştıracağını ümid ediyoruz.
Çin Dostu Havalimanı olarak 5 yılda Çin Halk Cumhuriyeti’nden ülkemize 1 milyon turist getirmeyi ve Avrupa’ya seyahat etmekte olan yıllık yaklaşık 15 milyon Çinli yolcunun transfer noktası olarak İstanbul Havalimanı’ndan seyahat edebilecekleri bir ağ yaratmayı hedefliyoruz. Çinli misafirlerimizin kendilerini evlerinde hissetmeleri için terminalimizde Çin uçuşlarına özel check-in adaları tahsis ettik, ayrıca terminalde Çince anons ve duyuruları da başlattık” şeklinde konuştu.