BBC, Türkiye'deki varlığını genişletiyor. BBC First; Doctor Who 12. Sezon prömiyeri ile Digiturk’te yayına başlıyor.
BBC First'teki yaklaşan prömiyerler arasında Good Omens, Sanditon ve Us yer alıyor.
Digiturk uydu üyeleri beIN CONNECT ile kanalda yayınlanan içerikleri diledikleri zaman izleyebilecek.
Digiturk,12 Ağustos 2020 tarihinden itibaren yayın hayatına başlayacak olan ilk premium İngiliz drama kanalı BBC First'ü abonelerine tanıtarak, BBC Studios ile ortaklıklarının güçlendiğini duyurdu.

Türkçe altyazı seçeneği ile yayına başlayacak olan yeni kanal, BBC HD'nin yerini alacak ve BBC Earth, BBC Entertainment, CBeebies ve BBC World News kanalları ile birlikte platformda yer alacak. Bu işbirliği ile Digiturk, Türkiye'de BBC Studios kanal portföyünün tamamını taşıyan ilk ve tek platform olma özelliği de kazanacak.

Lineer kanalın platforma eklenmesinin yanı sıra Digiturk uydu üyeleri, birbirinden özel içerikleri beIN CONNECT ile diledikleri zaman diledikleri yerde izleme fırsatına da sahip olacaklar. Dünyanın merakla takip ettiği içeriklerden olan ‘Doctor Who’ dizisinin 11.sezonunun tamamı ve her hafta bir yeni bölüm eklenerek devam edecek 12.sezonu başta olmak üzere, Oscar Ödüllü Olivia Colman ve Dominic West gibi sıradışı oyuncuların bir araya geldiği Victor Hugo’nun klasik romanından uyarlama dizi ‘Les Misérables’ ile etkili bir medya şirketinin acımasız medya patronunu konu alan korku drama türündeki ‘MotherFatherSon’ gibi bir çok kaliteli yapıma ulaşabilecekler. ‘The Assassination of Gianni Versace’ dizisinin yazarının kaleminden çıkan ‘MotherFatherSon’da usta oyuncu Richard Gere başrolde yer alıyor.

BBC First, izleyicilerine kamera önünde ve arkasında olağanüstü ödüllü yeteneklerle benzersiz bir İngiliz bakış açısına sahip meydan okuyan, sürükleyen ve eğlendiren hikayeler sunuyor. BBC First aynı zamanda en iyi senaryo yazarlığı, merak uyandıran hikaye anlatımı, karakterlerin karmaşıklığı ve enfes sinematografisi ile özgün, yenilikçi ve eleştirmenlerce beğenilen İngiliz draması arayan izleyiciler için ideal bir adres olacak.

Digiturk üyeleri önümüzdeki aylarda, Emmy ve BAFTA ödüllü yazar Andrew Davies tarafından televizyona uyarlanan, Jane Austen'ın tamamlanmayan son romanı ‘Sanditon'ın ve Tom Hollander (Baptiste), Saskia Reeves (Luther) ve Sofie Gråbøl’in(The Killing) başrolünü paylaştığı, Avrupa turuna çıkan bir aile hakkında esprili ve yürek parçalayıcı bir mini dizi ‘Us’ın keyfini çıkarabilecekler.

Tüm bu içeriklerin yanı sıra, Terry Pratchett ve Neil Gaiman'ın çok beğenilen romanından uyarlanan, Michael Sheen (Masters of Sex) ve David Tennant'ın (Doctor Who) başrollerini paylaştığı ‘Good Omens’ da önümüzdeki aylarda kanalda yayınlacak diziler arasında. Emmy'ye aday gösterilen ve Dragon Ödülleri'nde En İyi Bilim Kurgu veya Fantastik TV Dizisi ödülünü kazanan ‘Good Omens’, 11 yaşındaki Deccal'i (ve köpeğini) bulmak ve Kıyameti önlemek için güçlerini birleştiren telaşlı bir melek Aziraphale ve iblis Crowley'nin maceralarını anlatıyor.

Ayrıca, BBC HD izleyicilerinin favori dizileri Death in Paradise, Father Brown ve Call the Midwife gibi dizilerin yeni sezonlarının prömiyerleri de BBC First kanalında yer alacak.

BBC Studios MENA Bölgesi Başkan Yardımcısı Natasha Hussain: “BBC Studios kanal portföyünün tamamına Türkiye'de yer verecek olan Digiturk ile ortaklığımızı daha da ileri götürmekten mutluluk duyuyoruz. BBC FIRST'in önümüzdeki birkaç ay içinde kanala gelecek harika dizileri var. beIN, BBC Studios'un MENA'da bulunan BBC Earth ve CBeebies ile önemli bir ortağıdır ve şimdi BBC First ile birlikte, küresel işbirliğimizin her geçen gün daha da güçlendiğini görmek büyük bir gurur."

Digiturk Eğlence İçeriklerinden Sorumlu Grup Başkanı Esra Özaral: "Türkiye'nin lider dijital platformu olarak, BBC FIRST'ün platformumuza katılmasından mutluluk duyuyoruz. Mevcut yerli ve yabancı filmler, rekor kıran diziler ve kaliteli belgesel içeriklerle abonelerine geniş seçenekler sunan bir platform olarak BBC FIRST'ün başarılı ve popüler prodüksiyonlarına da ev sahipliği yapacağız. Üyelerimize kaliteli yapımlar sunmak bizim için çok önemlidir. Bu anlamda, BBC Studios kanal portföyünün tamamına ev sahipliği yapmamızı sağlayan BBC FIRST ile olan anlaşmamız da bizim için çok değerli."

EDİTÖRE NOT

Digiturk ve beIN Hakkında:

Türkiye merkezli dijital yayın platformu olan Digiturk bir beIN MEDIA GROUP kuruluşudur. Küresel çapta faaliyet gösteren uluslararası bir medya grubu olan beIN MEDIA GROUP, dünyanın önde gelen spor ve eğlence ağlarından biridir. Avrupa, Kuzey Amerika, Asya, Avustralya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) dahil 5 kıta, 43 ülkede faaliyet gösteren beIN, 9 farklı dilde eğlence ve spor içerikleri yayınlamakta ve üretmektedir.

BBC Studios Hakkında:

Global bir içerik şirketi olan BBC Studios, BBC Group'un ticari bir iştirakidir. Nisan 2018'de BBC Worldwide ve BBC Studios birleşmesiyle kurularak içerik finansmanı, geliştirme, üretim, satış, markalı hizmetler ve yan kuruluşlar olarak hizmet vermeye başlamıştır. BBC Studios’un ödüllü programları, çok çeşitli tür ve uzmanlık alanlarında yapılmakta olup uluslararası düzeyde tanınmaktadır. İngiltere'de yedi, dünyadaki diğer dokuz ülkede üretim merkezleri ve ortaklıkları dahil olmak üzere, dünya genelinde 22 pazarda ofisi bulunmaktadır. BBC Studios, yıl içerisinde toplam 2.500 saat içerik sağlamaktadır.