YUSUF ZENGİN

17 Yıldır İnternet sitemizde ve "Türkiye haberci"Gazetemizde yer alan haberleri okuyuculara ulaştırmak için her ay on binlerce para harcıyoruz! Gazetemize reklam,Sitemizdeki reklam alanlarına "BANNER"verebilirsiniz.

Nesli tükenmekte olan kuşlar için yaptığı etkinliklerle farkındalık oluşturan Küçükçekmece Belediyesi, bu kez 100 bisikletçinin katılımıyla kuşlar için pedal çevirdi.

Küçükçekmece Gölü’nde yaşayan nesli tükenmekte olan kuşlar için hazırlanan ‘Küçükçekmece-Kuşların Evi’ adlı kitabı vatandaşlarla buluşturan Küçükçekmece Belediyesi, bu kez farklı bir etkinliğe imza attı. Başkan Kemal Çebi ile Küçükçekmece Bisiklet Ve Doğa Aktiviteleri Kulübü (KÜDAK)’a üye 100 bisikletçi, göl kenarında pedal çevirdi. Yaklaşık 2 km süren bisiklet yolunu tamamlayan bisikletçiler, görevlilerce kendilerine hediye edilen t-shirt ve şapka ile karşılandı. Sevdikleriyle birlikte hafta sonu tatilinin tadını göl kenarında bisiklete binerek çıkaran bisikletlilere, 166 kuş türünün tanıtıldığı ‘Küçükçekmece-Kuşların Evi’ isimli kitap hediye edildi.


“Ülkemizdeki kuşların yüzde 11’i Küçükçekmece Gölü’nde”
Etkinlik hakkında açıklamalarda bulunan Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, “Şimdi Küçükçekmece Gölü’nün diğer bir özelliği, öne çıkmayan, çıkartılamayan bir özelliği var. Ülkemizdeki kuşların yüzde 11’i Küçükçekmece Gölü’nde. İstanbul’da da yüzde 40’ın üzerinde kuş çeşidi Küçükçekmece’de yaşıyor. Bunun farkında değiliz. Yani 166 çeşit kuş, Küçükçekmece Gölü’nde, burada yaşıyor ve burayı göç yolunu kullanıyor. Biz de bunun bir kitabını hazırladık ‘Küçükçekmece Kuşların Evi’ diye” ifadelerini kullandı.


“Amacımız kuşlara dikkat çekmek”
Farkındalık oluşturma istediklerini söyleyen başkan Çebi, “Bugün de bisiklet kullanarak dikkat çekmek istiyoruz. Farkındalık oluşturmak istiyoruz. Amacımız budur. Küçükçekmece Gölü’ne, buradaki kuşlara dikkat çekmek istiyoruz. Bunların korunması, nesillerinin kurtarılması açısından. Arkadaşlarımızla beraber kuşlar için pedal çevireceğiz. Aşağıda Ulaşım Müdürlüğümüz var. Oraya kadar gideceğiz. Yaklaşık 1.5-2 km pedal çevireceğiz. Amacımız kuşlara dikkat çekmek. Çünkü bunların yaşatılması gerekiyor. Onun için bugün buradayız” dedi.


“Sık sık organize edilirse mutlu oluruz”
Ailesi ile birlikte bisiklet sürmek üzere etkinliğe katılan Eymen Coşan, bisiklet sürmekten mutlu olduğunu söyledi. Annesi Fatma Coşan ise, “Çok güzeldi. Çok memnun kaldık. Göl kenarından gayet nezih bir şekilde geldik, oğlum kızım ve eşim ile. Program çok güzeldi. Sık sık organize edilirse mutlu oluruz tabi ki” şeklinde konuştu.

Cenk TÜRKEZER