ADNAN Oktar'a 150 yıldan 1365 yıla kadar hapis cezası istendi. Adnan Oktar suç örgütüne yönelik 76'sı tutuklu 238 sanık hakkında açılan davada savcı mütalaasını açıkladı. 499 sayfalık mütalaada Adnan Oktar hakkında 15 ayrı suçtan 150 yıldan 1365 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Cumhuriyet savcısı, celse arasında hazırladığı 499 sayfalık esas hakkındaki mütalaasında Adnan Oktar Silahlı Organize Suç Örgütü’nün lüks ve eğlenceyi merkezine alan modern bir İslamiyet yorumu iddiasında bulunduğunu, sanık Adnan Oktar’ın mehdiyet inancı etrafında olduğunu, küresel bir güç olmayı amaçladığını belirtti.

40 YILA YAKIN SÜREDİR AMAÇLARI DOĞRULTUSUNDA ŞEKİL ALAN BİR ÖRGÜT

Mütalaada söz konusu amaçları gerçekleştirmek için örgütün maddi, manevi ve beşeri güç elde etmek için ahlaki ve hukuki normları hiçe saydığı, 40 yıla yakın süredir her dönem ve şarta göre amaçları doğrultusunda şekil alan kendine özgü yapıda bir örgüt olduğu kaydedildi.

ADNAN OKTAR’A MUTLAK İTAAT VAR

Örgütün, Fetullahçı Terör Örgütü benzeri biçimde bacılar, imam, imam erkek kardeşler ve kız kardeşler şeklinde keskin bir astlık-üstlük ilişkisi olduğu ifade edilen mütalaada, Adnan Oktar’a mutlak bir itaat şeklinin bulunduğu aktarıldı.

BİN 365 YILA KADAR HAPİS CEZASIYLA CEZALANDIRILMASI İSTENDİ

Mütalaada Adnan Oktar hakkında “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmekö, “Birden fazla kişiyle, silahla cinsel saldırıö, “Birden fazla kişiyle birlikte cebir ve tehdit ile çocuğun cinsel istismarıö, “Suç örgütlerinin oluşturdukları korkutucu güçten yararlanılarak silahla tehdite azmettirmeö, “Örgüt amaç ve faaliyetleri doğrultusunda kişisel verilerin kaydedilmesiö, “Kişisel verilerin kaydedilmesiö, “Kendisini savunmayacak durumda birine karşı silahla cebir ve şiddet kullanarak kişiyi hürriyetin yoksun kılmaö, “Cebir ve şiddet kullanarak kişiyi hürriyetin yoksun kılmaö, “Örgütün korkutucu gücünden yararlanarak eğitim ve öğrenim hakkının engellenmesiö, “Eziyetö, “Siyasal ve askeri casusluk suçuna teşebbüsö, “Özel belgede sahtecilikö, “Resmî belgeyi bozmak, yok etmek veya gizlemekö, “Nitelikli dolandırıcılıkö, “Kaçakçılıkö suçlarından 150 yıldan 1365 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi.

13 SANIK HAKKINDA ÖRGÜT YÖNETİCİLİĞİ SUÇUNDAN CEZALANDIRILMA İSTENDİ

Örgüt yöneticisi konumunda bulunan Alev Babuna, Ulviye Didem Ürer, Fatma Ceyda Ertüzün, Ayşegül Hüma Babuna, Yeliz Sucu, Sinem Hacer Tezyapar, Aylin Atmaca ve Merve Büyükbayrak’ın da aralarında bulunduğu 13 sanığın “Silahlı örgüt yöneticisi olmakö suçundan 5’er yıldan 12’şer yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmaları, ayrıca sanıkların örgüt faaliyetleri kapsamında işlenen tüm suçlardan cezalandırılmaları talep edildi.

TARKAN YAVAŞ’IN 239 YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ

Sanık Tarkan Yavaş’ın “Birden fazla kişiyle birlikte ve silahla cinsel saldırıö, “Birden fazla kişiyle birlikte cebir ve tehdit ile çocuğun cinsel istismarıö, “Resmi belgenin düzenlenmesinde yalan beyanö ve “Gerçeğe aykırı bildirimde bulunmaö suçlarından 239 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi. Mütalaada 222 sanığın da “Örgüt üyeliğiö veya “Örgüte üye olmamakla birlikte yardımö suçlarından cezalandırılması talep edildi.

ÖRGÜTÜN MAL VARLIĞININ SATILMASI İSTENDİ

Ayrıca mütalaada içlerinde 7 zırhlı lüks aracın ve ciplerin bulunduğu 70 araç, 20 kadar yüzme havuzlu villa, daire, 80 şirket ve nakit ile taşınmazların içindeki nakit ve taşınmazların müsadere edilerek satılması istendi.
Halil Sadri YILMAZ/İSTANBUL, (DHA)