Qatar Airways, COVID-19 hijyen ve güvenlik standartlarının değerlendirildiği ve "Havayolu Yolcu Deneyimi Organizasyonu" (APEX) tarafından yapılan denetimde en yüksek güvenlik standardı olan Elmas Statüye layık görüldü.

Ulaşılabilecek en yüksek seviye olan "Elmas Statü”, havayolunun aldığı COVID-19 hijyen ve güvenlik önlemlerinin titiz değerlendirmesi sonucunda APEX ve SimpliFlying tarafından duyuruldu.

Qatar Airways CEO’su Akbar Al Baker: “Bir endüstri lideri olarak, Qatar Airways'in en sıkı ve gelişmiş COVID-19 güvenlik programını uygulama konusundaki kararlılığının ödüllendirilmesini memnuniyetle karşılıyoruz. APEX Sağlık Güvenliği “Elmas Standart” ödülünün verilmesi, hem uçak içerisinde hem de Hamad Uluslararası Havalimanı’nda kapsamlı COVID-19 tedbirlerinin uygulanmasının bir sonucu ve yolcularımız için son derece güven verici. Ticari havacılık, küresel salgının zorlukları ve etkisiyle başa çıkmaya devam ederken, bu ve COVID-19 ile ilgili diğer hijyen ve güvenlik incelemelerinin yapılmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Tüm havayollarını yolcu güvenini oluşturma ve iyileştirme konusundaki çabalarına devam etmeye davet ediyoruz.” diye konuştu.

APEX CEO’su Dr. Joe Leader: Qatar Airways uyguladığı COVID-19 protokolleri ve yolcu güvenliği için attığı olağanüstü adımlarla Elmas Sertifikasyon seviyesi için en yüksek notları kesinlikle hak etti. Havayolunun attığı adımlar tek bir felsefe etrafında şekillenmiş görünüyor: hem hizmetlerimizi hem de yolcu güvenliğini el ele yenilikçi bir şekilde nasıl en üst düzeye çıkarabiliriz. Negatif COVID-19 PCR testlerinden sonra ailemle yakın zamanda Qatar Airways ile Maldivler'e uçtum, hem uçakta hem de havalimanında sağlık ve güvenlik açısından verilen hizmet düzeyi en yüksek beklentilerimi ve pandemi öncesi yaşadığım en iyi havayolu deneyimini bile aştı.” şeklinde konuştu.

SimpliFlying CEO’su Shashank Nigam: “Qatar Airways, Doha'daki merkezinde Honeywell'in UV dezenfeksiyon sistemlerini ve gelişmiş biyogüvenlik önlemlerini kullanarak tüm yolculara bir yüz siperi sağlama gibi girişimlerle sektördeki sağlık ve güvenlik standartları için çıtayı yükseltti. Böyle önlemler yolcular arasında güveni artırmaya yardımcı olacaktır.” dedi.

Qatar Airways’in uçak içi güvenlik önlemleri arasında kabin ekibi için Kişisel Koruyucu Ekipman (PPE), yolcular için ücretsiz bir koruyucu kit ve tek kullanımlık yüz siperlikleri bulunuyor. Qsuite ile donatılmış uçaklardaki Business Class yolcuları, bu ödüllü koltuğun sağladığı gelişmiş gizliliğin keyfini çıkarmanın yanı sıra tam mahremiyet sağlayan kapanan kayar kapısını ve "Rahatsız Etmeyin (DND)" göstergesini kullanabiliyor. Qsuite, İstanbul Havalimanı, Frankfurt, Kuala Lumpur, Londra ve New York dahil 30'dan fazla noktaya yapılan uçuşlarda mevcut. Kabin içerisinde ve Hamad Uluslararası Havalimanı’nda uygulanan önlemlerin tüm ayrıntıları için qatarairways.com/safety adresini ziyaret edebilirsiniz.

Buna ek olarak, havayolu aynı zamanda tüm uçaklarında en gelişmiş HEPA hava filtreleme sistemlerini kullanıyor ve kısa süre önce Honeywell'in son teknoloji Ultraviyole Kabin Dezenfeksiyon Sistemini kullandığını duyurdu.

Qatar Airways şu anda dünya çapında 110'dan fazla noktaya haftalık 800'den fazla uçuş gerçekleştiriyor. Havayolu, Mart 2021'in sonuna kadar uçuş ağını 127’den fazla noktaya yükseltmeyi planlıyor ve birçok şehre günlük veya daha fazla frekansta uçarak güçlü bir program ortaya koyuyor.

Birçok Uluslararası ödülü bulunan Qatar Airways, Skytrax tarafından düzenlenen 2019 Dünya Havayolu Ödülleri'nde "Dünyanın En İyi Havayolu" ve "Orta Doğu'nun En İyi Havayolu" seçildi. Ayrıca çığır açan bir Business Class deneyimi sunan Qsuite sayesinde, "Dünyanın En İyi Business Class"ı ve "En İyi Business Class Koltuğu" ödüllerine layık görüldü. Qatar Airways ayrıca, havayolu sektöründe mükemmelliğin zirvesi olarak kabul edilen ve saygı duyulan "Yılın Havayolu" ödülünü beş kez alan tek havayolu.