Merka Anadolu Sağlık Sigortası ücretsiz 7/24 Bilgi:TIKLA

Değişen iklim koşulları, stres, dengesiz beslenme gibi etkenlerle zayıflayan bağışıklık sistemimiz, vücudumuzu hastalıklara daha açık hale getiriyor. İçinde bulunduğumuz pandemi koşullarında daha da önem kazanan bağışıklık sistemimizi kış aylarında güçlü tutmak için Arı Mucizesi propolisli içeceklerden yararlanabiliriz.

Arı Mucizesi Propolis, Propolis tüketenlerin alıştığı form olan suda çözünür damla olarak alkolsüz bir şekilde özütlenerek, suda çözünür diğer doğal içerikler olan Oleuropein, Çinko, D3 Vitamini ve Bor ile zenginleştirildi.

Propolis, arıların özellikle iğne yapraklı ağaçlardan topladığı maddeleri başlarında bulunan salgı bezlerinden salgıladıkları enzimlerle işleyerek ürettiği, reçine benzeri bir üründür. Antioksidan ve antimikrobiyal özelliği bulunan propolisi arılar, bakteri ve mantar enfeksiyonlarına karşı kovanlarını korumak, peteklerin hijyenini sağlamak, diğer böcek ve hayvanların kovana girişini engellemek için kullanır.

Antibakteriyel, Antioksidan ve antibiyotik özelliği sayesinde her türlü hastalıkla savaşan propolisin, bağışıklığı korumanın yanı sıra kuvvetli bir iyileştirici etkisi olduğu da bilinmektedir. Bu etkiden en üst düzeyde faydalanabilmek için bazı gıdalarla birlikte kullanmak etkisini güçlendirecektir.

Aynı zamanda propolis ekstresinin tadı farklı damak tadlarına göre acımtrak olduğu için bal, meyve suyu ve yoğurt gibi ürünlerle tadının maskelenerek kullanılması önerilmektedir. Ancak bu ürünlerin sıcaklık dayanımı düşük olduğundan 60 derece üzerine çıkılmaması önerilmektedir. Bu ürünler olmadan kullanılmak istendiğinde de 80 dereceyi aşmamış kahveye propolis eklenebilir.

Düzce Üniversitesi ve Arı Mucizesi Akademi üyeleri tarafından geliştirilen propolis damla ile evde kendiniz hazırlayabileceğiniz pratik ve sağlıklı 3 propolisli içecek tarifi ve Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş'tan altın değerinde öneri ve uyarılar!

ARI MUCİZESİ PROPOLİSLİ MUZLU KEFİR

1 bardak kefir

1 adet muz

1 yemek kaşığı yulaf

20 damla arı mucizesi propolis

1 çay kaşığı bal

Özellikle son 10 yıldır bilim dünyasının büyük ilgi gösterdiği propolisin, içerdiği fenolik bileşenlerin sinerjik etkileri nedeniyle antimikrobiyal, antiviral, antioksidan, antienflamatuvar, antikanserojenik özellik göstererek sağlık üzerine önemli etkileri olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

ARI MUCİZESİ PROPOLİSLİ PORTAKAL SUYU

2 portakalın suyu

Yarım limon

20 damla arı mucizesi propolis

½ çay kaşığı zerdeçal

1 çay kaşığı bal

Propolis, antimikrobiyal, antiviral ve antioksidatif özellikleri sayesinde bağışıklık sistemini destekliyor. Uzmanlar tarafından propolisin başlıca kanser, nefrolojik, nörolojik, kalp ve damar sağlığı ve gastroentestinal hastalıklarından korunulmasında yardımcı etki gösterdiği belirtiliyor.

PANCARLI ARI MUCİZESİ PROPOLİSLİ SMOOTHIE

1 pancar

1 bardak yoğurt

3 çilek

20 damla arı mucizesi propolis

1 çay kaşığı bal

Arı Mucizesi Akademi kurucu ortağı

Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı & Kimya Bölüm Başkanı

Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, "Tüm malzemeleri blender yardımıyla karıştırarak 2 dakika içerisinde Arı Mucizesi propolisli içeceğiniz hazır olacaktır. Çocuklar için propolis miktarı yarı oranda azaltılabilir. Propolisli içecekleri günde iki defa olmak üzere 15 günlük kürler halinde tüketebilirsiniz. Yetişkinlerde günde 20'şer damladan iki kür, günlük 400 miligram'a karşılık gelmektedir. Çocuklar için günlük maksimum 10 damla tüketilmelidir. Bu da günlük 100 miligram propolis tüketimine denk gelmektedir.15 gün farklı içecekler ile günde iki kez tüketmek üzere içecekler ile propolis kürü yapmanızı öneriyoruz sağlıkta tamamlayıcı tedavi olarak. Bebeklerde propolis kulllanımını önermemekteyiz. 4 yaş ve üzeri çocuklarda da 15 günlük kürler halinde propolis kullanımını önermekteyiz. 15 gün kullanım, 15 gün kullanmama şeklinde. Kahve ile propolis tüketmek isterseniz de 60 ya da 80 derece suya propolisi ekleyerek ardından kahvenizi ekleyebilirsiniz. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde henüz etkisi kanıtlanmış bir çalışma olmadığından propolis kullanımı önerilmemektedir. En önemli uyarım ise; içeriği belirsizi analizi gerçekleştirilmemiş propolislerin hiçbir fayda sağlamayacağını belirtmem olacaktır. Propolisin acı tadını maskelemek için kullandığınız bal ve meyve suyu içerikli içeceklerin sıcaklığa dayanımına baktığımızda bu içeceklerde propoliste kullanacaksak özelikle içeriğin sıvısının 60 derece sıcaklığın üzerinde olmaması gereklidir. Kahvede sadece 80 derece suya propolisi koyarak sonrasında kahveyi ekleyerek kullanabilirsiniz.

ÇOCUKLAR İÇİN:

Genellikle önerilen doz 11 yaş üzeri ve yetişkinler için günde 250-1000 mg, 4-10 yaş arası çocuklar için ise 100-200 mg olarak belirtilmektedir. Propolis doğası gereği acı olduğundan aç ya da tok karnına bal veya diğer yiyecek/ içeceklere ilave ederek tüketilebilir. Çocuklar soğuk algınlığı, grip, bağışıklık sistemi zayıflığı gibi birçok durumda ihtiyaç duydukları an propolisi kullanabilirler.

Suda Çözünür Damla Nedir?

Suda çözünen sıvı formdaki propolis, en çok bilinen propolis formudur. Su, alkol ve diğer çözücülerle aktifleri alınan propolis, başka bir form değişikliğine uğramadan şişelenerek tüketime sunulur.

En önemli avantajı suya, diğer içeceklere ve yiyeceklere katılarak tüketilebilmesidir. Yetişkinlerin tüketimini çeşitlendirmeye yardımcı olmakla birlikte özellikle çocukların* tüketimini kolaylaştırmak için en ideal formdur.

Alkol içeren sıvı formda propolisler de bulunmakta olup, sağlığa olumsuz etkileri ya da inanç gereği kullanmamayı tercih edenlerin bu duruma özellikle dikkat etmesi tavsiye edilmektedir.

Neden Arı Mucizesi Propolis Damla?

Propolis tüketenlerin alıştığı form olan suda çözünür damla alkolsüz bir şekilde özütlenerek, suda çözünür diğer doğal içerikler olan Oleuropein, Çinko, D3 Vitamini ve Bor ile zenginleştirilir.

Arı Mucizesi Propolis Damla; yumuşatılmış tadı, standardize ve homojenize edilmiş dokusu ile size benzersiz bir propolis deneyimi yaşatır.