Sızdıran bir bacayı gösteren dikkat etmeniz gereken birçok işaret vardır. Bu bölüm için yoğuşma, nem, duvar lekeleri ve küflü / nemli kokular gibi farklı belirtilere bakacağız.

Yoğunlaşma

Şöminede yoğuşma olduğunu fark ederseniz, bu bacanızın sızdırdığının bir işareti olabilir. Ne kadar yoğuşma olduğunu belirlemek için elinizin arkasını yoğuşma bulunan alana yerleştirebilir ve ardından daha kuru parçalarla karşılaştırabilirsiniz.

Hassas ölçümler yapmak için nemli bir ölçüm cihazı kullanılabilir. Bacanızdaki yoğuşmanın bazı açıklamaları, oluk açma, baca havalandırması ve ortak bir baca ile ilgili sorunları içerir.

Damlayan Suyun Sesi

Bacanızın içinden gelen damlayan suyun sesi de bir sızıntı olduğunu düşündürür. Bu sorunun şiddetli yağmurda baca sızıntıları ile kendini göstermesi yaygındır. Bu, bacanın üstündeki etkisiz kaplamadan kaynaklanıyor olabilir. Ancak başka sorunlar da olabilir.

Diğer olası nedenler arasında sızıntı yapan tuğlalar, hasarlı fayanslar ve olukla ilgili bir sorun yer alır. Kırık bir oluk veya tıkanıklık, istenmeyen alanlarda su birikmesine neden olabilir ve bu da yağmur suyunun bacanızın içine ulaşmasına neden olabilir.

Nem
Zayıf baca havalandırması veya zayıf veya kırık flaş, sızıntı nedeniyle bacanızın içinde nem birikmesine neden olabilir. Diğer sorunlar da bu sorunu açıklayabilir. Bacada bulunan nem, büyük olasılıkla yağmur veya yoğuşmanın bir sızıntının sonucu olmasıyla birlikte, bacanın duvar sıvası üzerindeki tuz kirliliği de neme neden olabilir.

Su
Bacanızda büyük miktarlarda su olduğunu fark ederseniz, bu ciddi bir sızıntı olduğunu gösterir. Sürekli su erozyonu, neme bağlı hasara ve tuğlaların parçalanarak bacaya düşmesine neden olabilir.

Bu hasar, karbon monoksit kaçağı riskini artıracak şekilde tıkanmalara yol açabilir. Karbon monoksit zehirlenmesi yaşamı tehdit edebilir.

Boyama Duvarı Sızıntıları

Ayrıca duvar lekeleri şeklinde bir baca sızıntısı belirtisi de fark edebilirsiniz. Su, bacanızın duvarlarını boyayarak iz bırakabilir. Bu, diğer sorunların yanı sıra oluk açma veya baca yığını harcı ile ilgili sorunlardan kaynaklanabilir.

Küflü / Nemli Kokular

Bacanızda bulunan nem, küf / rutubet kokusuna neden olabilir. Bu, bacanızdan bir sızıntının geldiğini gösteren başka bir işarettir. Bacanızın tepesindeki yetersiz koruma genellikle suçludur.

Çatlak Duvar / İç Sıva

Bacanızın duvar veya iç sıvasında çatlaklar sızıntılara neden olabilir. Bu tür çatlaklar fark ederseniz, suyun bacanıza sızabileceği anlamına gelebilir.


İÇİNDEKİLER

Bacam Neden Sızdırıyor?

Şimdi bacanızın neden sızdırıyor olabileceğinin nedenlerine bakacağız. Hasarlı tuğla ve harç, hasarlı parlama ve çatlamış bir baca tepesi gibi olası nedenleri dikkate alacağız.

Hasarlı Yanıp Sönüyor

Yanıp sönme, bacanızın istifinin etrafına yerleştirilen bir metal levhadır. Derzlerin sızdırmazlığını sağlamak ve bacanıza su sızmasını önlemek için tasarlanmıştır. Ancak zamanla aşınabilir ve hasar görebilir. Bu sorunu daha fazla araştırmanın ideal yolu, çatı bacasına veya tavan arasına (bir pencerenin olduğu yerde) güvenli bir şekilde erişebilmenizdir, böylece baca yığınına daha yakından bakabilirsiniz.

Yanıp sönmenin hasar gördüğünü gösteren işaretler, tuz birikmesi, baca kümesinin herhangi bir deliğinden veya kırık elemanlarından geçen güneş ışığı görüntüsü ve bacanın bu bölgesinde su sızıntısı olduğunun kanıtıdır.

Hasarlı Tuğlalar ve Harç

Sızdıran bir bacanın bir başka olası nedeni, baca yığma harcına veya / veya tuğlalara verilen hasardır. Bacadaki tuğlalar ve harçtaki sivri uçlar, suyun sızmasına neden olacak şekilde hasar görebilir.


Bir sızıntının kanıtını fark ettiyseniz, ancak baca yeterince kapatılmışsa ve iyi havalandırmaya sahipse, bu sorunun tuğla ve harçta olduğu anlamına gelebilir. Baca yığınının güvenli bir yakın plan görünümü, hasarlı parlamaya benzer bir şekilde hasar kanıtı sunabilir.

Çatlak Baca Tacı

Çatlamış bir baca tepesi de sızıntılara neden olabilir. Baca tacı, bacanın üstüne ve tuğlaların üzerine yerleştirilmiştir. Genellikle çimentodan yapılır ve çökeltinin bacaya girmesini ve su hasarına neden olmasını önlemek için tasarlanmıştır. Baca tepesinin çatlaması durumunda sızıntıları önleme kabiliyeti azalacaktır.

Bir sızıntının arkasında çatlamış bir baca tepesinin olduğuna dikkat edilmesi gereken bir işaret, hasarlı parlama veya hasarlı tuğla ve harç gibi diğer belirgin nedenlere dair hiçbir kanıt olmamasıdır. Uygun güvenlik önlemlerinin alındığı yakın bir görünüm, baca tepesinin zarar görüp görmediğini kendiniz görmenizi sağlayabilir.

Bacanın Üstünden Dökülen Yağmur

Bacanız yeterince kapatılmazsa, bu, yağmurun bacanın tepesinden düz bir şekilde akmasına ve önemli bir sızıntıya neden olabilir. Bacanız üstü açıksa, şiddetli yağış olduğunda yağmurun bacanıza akacağını fark edebilirsiniz. Göz atmak için güvenli ve uygun bir yeriniz varsa, bunu doğrudan da görüntüleyebilirsiniz.

Hatalı veya Eksik Çatı Kiremitleri

Kiremitlerin hasar görmesi veya eksik olması da sızıntıya neden olabilir. Bu sadece baca yığınının yanındaki fayanslarla sınırlı kalmayabilir. Bunun nedeni, suyun çatınızın ayrı bir savunmasız alanından bacaya girmeye devam edebilmesidir. Çatınızı incelemenin güvenli bir yolu varsa, hasarlı veya aşınmış kiremit olup olmadığını kontrol edin ve çatının eksik olabilecek herhangi bir alanını arayın.


Sorunun çatı kiremitleriyle ilgili olduğuna dair bir başka kanıt da, baca sızıntısının diğer yaygın nedenlerinin sorunun arkasında olduğuna dair çok az veya hiç kanıt bulmamış olmanızdır.

Oluk ile ilgili sorunlar

Ev oluklarınız tıkanmış veya kırılmışsa, bacanıza dökülmeden veya damlamadan önce istenmeyen alanlarda su birikmesine neden olabilir. Nemli bir baca, olukla ilgili bir sorunun ortak bir işaretidir.

Evinizin oluklarının güvenli bir şekilde incelenmesi, kırılmış veya tıkanmış olukların sızıntıya neden olduğuna dair kanıt ve / veya kanıt sağlayabilir.

Baca Sızıntısı Nasıl Bulunur

Bu bölümde bir baca sızıntısının kaynağını nasıl belirleyebileceğinizi tartışacağız. Öncelikle bacanızın kapaklı olup olmadığını kontrol etmeli, kapaklı ise baca kapağının hasarlı veya kırılmış olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Burada herhangi bir sorun bulunmazsa, en iyisi baca harcı bağlantılarını hasar belirtilerine karşı incelemektir.


Hala başarılı olamıyorsanız, aşağıdaki sırayla şunları yapmalısınız: baca çakılları, tuğlalar ve harç, çatı kiremitleri ve oluklar.

Bir baca sızıntısı bulmak için bir yöntem, plastik sargı kullanmayı içerir. Bu yöntem aşağıdaki gibidir:

Çatıda, baca ve tavanın birleştiği yerden yarım inç yükseklikte bir noktadan başlayarak baca boyunca yaklaşık 18 inç yukarı plastik sarın. Bacanın dibindeki çakılları açıkta bırakın ancak bu alandan baca tuğlalarını tamamen örtün.

Bir kişiyi ya tavan arasında ya da kişinin tavanı doğrudan çatının altında görebileceği bir noktadan yerleştirin. Bacanın alt tarafından çatı boyunca su dökmek için bir hortum kullanın. İki dakika devam edin. Suyun bacaya veya tabandaki flaşa temas etmesine izin vermeyin. Çatının altındaki kişi bir damla suyu ilk fark ettiği yere dikkat etmelidir. Çatıda, ilk su damlasının görüldüğü yerin hemen üzerinde bulunan noktayı işaretleyin. Onarım yapılmadan önce lekenin solmasını önlemek için nokta bir kereste mum boya ile sıkıca işaretlenmelidir.

Bacanın ön veya alçak tarafında herhangi bir sızıntı yoksa, shingle başına bir dakika harcanacak şekilde, her seferinde bir shingle suyu bacanın kenarına dökmelisiniz. Su her zaman yokuş aşağı akmalıdır.

Tekrar sızıntı yoksa bu işlemi bacanın karşı tarafında dakikada bir shingle olarak tekrarlayın. Bir sızıntı bulunursa işaretlenmelidir. Birincisini keşfettikten sonra başka sızıntılar da bulabilirsiniz. Tavanın alçıpan duvarında su birikmeye başladığı tespit edilirse, altındaki bir kovaya damlatılmadan önce ıslak olan noktanın ortasına bir delik açılmalıdır. Bir sonraki adıma geçmeden önce alçıpanın tamamen boşalmasına izin verin.

Bacanın iki tarafında da sızıntı yoksa bu işlemi bacanın arkasında tekrarlayın.

Bu noktadan sonra hala herhangi bir sızıntı bulamadıysanız, sızıntının tabanının üzerinde veya çatının zona yakınında bir yerde mevcut olduğunu gösterir.

Daha sonra plastik sargıyı çıkarmanız ve alt kenarı en yüksek sayaçtaki yanıp sönen parçadan biraz daha yüksek olacak şekilde yeniden sarmanız gerekir. Daha sonra baca, parlamanın tuğlalara ulaştığı ve girdiği noktanın üzerine sarılmalıdır.

Önden başlayın ve sonra yanlara ve son olarak arkaya doğru ilerleyin, aşağıdaki kişi bir sızıntı ararken bacanın etrafından su akın. Hala sızıntı bulamazsanız, sızıntının kapak, harç derzleri veya tuğlalardan kaynaklandığı anlamına gelir.

Plastiği çıkarın ve bir sızıntı bulmak için her tuğlada su işlemini tekrarlayın. Hala sızıntı yoksa, harç başlığı ile ilgili olarak aynı işlemi gerçekleştirin.

Bu yöntem, sızıntının yerini ve nedenini belirlemenize izin vermelidir. Bu araştırmayı gerçekleştirirken gerekli tüm güvenlik önlemlerini almayı unutmayın. Bu işi üstlenmek için bir profesyonel tutmayı tercih edebilirsiniz.

Baca Sızıntısı Onarımı

Bu makalenin başlarında, baca sızıntısının olası nedenlerinin bir listesini hazırladık. Bu bölümde, bu sorunların her birini nasıl çözebileceğinize değineceğiz. Hasarlı yanıp sönme ve çatlamış bir baca tepesi gibi sorunların onarımını tartışacağız.


Hasarlı Yanıp Sönen Onarım

Sızdıran baca yanıp sönmesi durumunda, baca yanıp sönen onarımlara veya değiştirmeye ihtiyacınız olabilir. Gerekli güvenlik önlemlerini alırken yanıp sönmeyi kendi başınıza onarmak isterseniz, DIY kaplama bandı kullanabilirsiniz. Herhangi bir şüpheniz varsa, hasarlı flaşı düzeltmek veya değiştirmek için bir profesyonel tutmalısınız. Bacanız daha sonra neme dayanıklı olmalıdır.

Hasarlı Tuğlalar ve Harç Onarımı

Çoğu durumda, tuğlalar ve harç yeniden oyulmayı gerektirecektir, ancak bu durumda, değiştirmelere ihtiyaç duyulabilir.

Çatlak Baca Tacı Onarımı

Çatlak bir baca tepesini sabitlemek, kendin yap veya bir profesyonel tarafından yapılabilir. Sorunu kendiniz çözmeyi seçerseniz, kronun kendisindeki ve taç ile tuğlaları birbirine bağlayan dikişte bulunan herhangi bir çatlağı sabitlemek için bir dolgu macunu kullanmalısınız. Maksimum etki için kullanılan baca sızdırmazlığı eşitlenmelidir. Daha büyük çatlaklar da yama çimentosu veya% 100 silikon kalafatla doldurulmalıdır.


Baca tepesini çeyrek inçlik koli bandı ile sarın. Bant, tuğlanın dikey derzlerine bastırılmalıdır. Tepenin 1 inç üzerindeki her baca kaplaması da bantlanmalıdır. Son olarak, taç kapatıcının herhangi bir zona üzerine damlamasını önlemek için bacanın tabanı etrafına kanvas örtüler yerleştirilmelidir.

Yağmurun Bacanın Üzerinden Dökülmesini Durdurmak
Bu sorun genellikle en tepeye etkili bir baca tacı takılarak çözülür. Bu, yağmurun bacaya dökülmesini önleyecektir.

Hatalı veya Eksik Çatı Kiremitleri

Çatlak çatı kiremitleri bazen çimento veya silikon dolgu kullanılarak tamir edilebilir. Ancak, bu muhtemelen yalnızca kısa vadeli bir çözüm olarak hareket edecektir. Mümkün olan en kısa sürede kırık kiremitleri değiştirmek veya eksik kiremitleri eksik kiremitlerle doldurmak çok daha fazla tercih edilir. Çatı kiremitleri kendin yap veya işe alınan bir profesyonelin çalışmasıyla kurulabilir.

Kendin yap yaparsanız, karoları değiştirmek için uygun araçlara ihtiyacınız olacak ve hangi araçların kullanılması gerektiği söz konusu karolara bağlı olacaktır. Ayrıca çivi, çekiç, çıtalar ve su geçirmez bir şilteye ihtiyacınız olacak.

Oluk Açma Onarımları

Oluklarınız tıkalıysa, temizlemek sorununuzu çözebilir. Bununla birlikte, oluk hasar görürse veya kırılırsa daha fazla işlem gerekecektir. Bir kez daha, olukların onarımı veya değiştirilmesi DIY yapılabilir, ancak herhangi bir yönden emin değilseniz, bir profesyonel tutmalısınız.

Dökme demir oluklar söz konusu olduğunda, bir oluğun ek yerlerinin temizlenmesi gerekiyorsa, pas önleyici nitelikte metal bir boya kullanmadan önce önce cıvatalarını açmalı, ek yerlerini tel fırça ile temizlemelisiniz. Kuruduktan sonra, oluk yerine cıvatalanmadan önce derz üzerinde oluk dolgu macunu kullanılabilir. uPVC olukları, başka bir yaygın oluk açma biçimidir.


Bu tür bir oluğu tamir etmeniz gerekirse, oluğun eklemleri veya durdurucu uçları boyunca aşınmış veya kırılmış olan lastik contaları veya konektörleri değiştirmelisiniz. Yeni bağlantı parçalarını taktıktan sonra da kabaca 7 mm genişleme boşlukları kaldığından emin olmalısınız. Oluk onarılamayacak kadar hasar görmüşse, değiştirilmesi gerekecektir.

Bacanızın Sızdırmasını Önlemek

İlk etapta baca sızıntısını önlemek için atabileceğiniz birçok adım vardır. Şimdi, düzenli temizlik ve düzenli baca süpürme gibi bir sızıntıyı önlemek için uygulayabileceğiniz çeşitli yaklaşımları ortaya koyacağız.

Düzenli Temizlik

Bacanızı sızıntıya karşı korumanın en iyi yollarından biri, içini düzenli olarak temizlemektir. Duvarları boyunca biriken her türlü döküntü, kurum ve tozun bacasını temizlemek için bir baca fırçası kullanılabilir. Bu, meydana gelen hasar olasılığını azaltacaktır.


Düzenli Baca Süpürme

Düzenli olarak bacanızı süpürmek veya bir işe alınan bir uzman tarafından bacanızı düzenli olarak süpürmek, bacanızın tabanını temizlemeye benzer faydalar sağlayabilir.

Baca süpürme işlemi, bacanızın zarar görmesine ve hatta yapısal olarak zarar görmesine neden olabilecek üst kısımda biriken kalıntıları temizler ve giderir. Süpürmek, meydana gelen su sızıntısı riskini en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Düzenli Kontroller / Servis

Bacanızı düzenli olarak kontrol ederek veya sık sık bakım yaptırarak, mevcut herhangi bir sorun kötüleşmeden önce tanımlanabilir. Bu tür kontroller, bacanın tepesindeki çatlakların veya hasarlı flaşın erken fark edilmesini ve herhangi bir ciddi sorun ortaya çıkmadan önce düzeltilmesini sağlayabilir.

Olukların Düzenli Olarak Engellenmesi

Evinizin oluğundaki tıkanıklıkları gidermek, sızıntıları önleyebilir. Oluklarınızı düzenli olarak inceleyerek ve engellerini kaldırarak bacanızın su sızıntılarından korunmasına yardımcı olursunuz.

Baca Yağmuru Başlığı

Bir baca yağmur kapağı takmak, özellikle şiddetli yağmur sırasında veya sonrasında sızıntı riskini azaltarak karşılığını verebilir. Bir yağmur başlığı şemsiye gibi çalışır ve çökeltinin bacanıza girmesini önlemek için tasarlanmıştır.

Kaynaklar

https://lordschimney.com/heavy-rain-can-mean-a-leaky-chimney/ https://www.permagard.co.uk/advice/fix-damp-chimney-breast https://www.damp.co.uk/blog/dont-let-santa-get-damp-dealing-damp-chimney/ https://www.cmoutfitters.com/normal-rain-come-chimney/ https://bauerleroofingllc.com/2017/06/13/what-is-chimney-flashing-and-when-to-repair-it/ https://www.jjroofingsupplies.co.uk/blog/4-reasons-your-chimney-may-be-leaking/ https://www.completechimneys.com/the-benefits-of-chimney-caps/ https://www.hetas.co.uk/when-chimney-swept/