110 yıllık tarihiyle ülkemizin en köklü ve öğrenci sayısı bakımından en büyük üniversitelerinden olan Yıldız Teknik Üniversitesi, lisansüstü ve lisans mezunlarını iki farklı törenle geleceğe uğurladı.
Yıldız Teknik Üniversitesi, uzun yıllar sonra tüm fakültelerin katıldığı coşkulu bir toplu mezuniyet törenine imza attı. Lisansüstü mezunları için de bu yıl ilk defa ayrı bir tören düzenlendi. Uzun zamandır okuldan ayrı kalan binlerce öğrenci, özenle hazırlanan törenlerde unutamayacakları anlar yaşadı.

İLK TÖREN LİSANSÜSTÜ MEZUNLARI İÇİN

Mezuniyet törenlerinin ilki olan Lisansüstü Mezuniyet Töreni 14 Temmuz'da Davutpaşa Kampüsü Etkinlik Alanında düzenlendi. 2018 - 2021 yılları arasında mezun olan 518 doktora öğrencisi ile 2020-2021 döneminde mezun olan 1834 yüksek lisans öğrencisi, coşkulu bir törenle diplomalarını aldı.
Bu yıl ilk kez hayata geçirilen bir uygulamayla Mühendislik, Temel Bilimler, Mimarlık ve Sosyal Bilimler kategorilerinde ki başarılı doktora tezleri de ödüllendirildi.
Törende bir konuşma yapan Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitü Müdürü Doç. Dr. Zeynep Işık, "Harika bir mezuniyet akşamında lisansüstü öğrencilerimizi geleceğe uğurladık. Hayat yolunda burada bir eviniz olduğunu unutmayın. Her birinizi tebrik ediyor, başarılar diliyorum. Aylardır süren titiz çalışmalar sonucu gerçekleşen bu görkemli tören için emeği geçen herkese ayrıca teşekkür ederim." dedi.
Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz ise "Ar-Ge üniversitesi olmanın önemini her ortamda vurguluyor ve bununla gurur duyuyorum. Bugün doktora ve yüksek lisans mezun sayımızın fazla olması, Ar-Ge üniversitesi olmamızın bir sonucu. Üniversite olarak nitelikli bilim insanları yetiştirerek ülkemiz için değer sağlamaktan dolayı çok mutluyuz." şeklinde konuştu.

LİSANS MEZUNİYET TÖRENİNDE SÜRPRİZ İSİM

Yıldız Teknik Üniversitesi’nden bu yıl mezun olan yaklaşık 3 bin lisans öğrencisi ile sınırlı sayıda aile fertlerinin katıldığı ikinci tören ise 28 Temmuz’da gerçekleştirildi. Törende sahneye davetli konuşmacı olarak Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği 1992 mezunlarından Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan çıktı. Hayatta başarılı olmak için sıkı çalışma, sabır ve takım oyununun vazgeçilmez olduğunu dile getiren Erkan, herkesin gençlere hayallerinin peşinden gitmelerini nasihat ettiğini ancak bundan daha da anlamlı olan şeyin harekete geçmek olduğunu ifade etti.
Turkcell Genel Müdürü Erkan, günümüz dünyasında dönüşüm için bekleme lüksünün olmadığını, gençlerin hayallerine ulaşmak için bir an önce harekete geçmeleri gerektiğini kaydetti.

REKTÖR TAMER YILMAZ: YAŞAM BOYU ‘YILDIZLI’SINIZ

Mezuniyet töreninde herkesten heyecanlı olduğu gözlenen Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz ise "Gurur kaynağımız öğrencilerimi başarılarından ötürü kutluyorum. Bugün öğrencilik hayatınız belki sona eriyor ancak "Yıldızlı" olmaya, bizimle birlikte olmaya yaşam boyu devam edeceksiniz. Yıldızlı, Yıldızlıyı görür, korur ve yüceltir. Yanınızda oturan arkadaşınız hayat boyu size esas sahip çıkacak kişi olacak. Bunu sakın unutmayın. Gelecekteki planlarınızı gerçekleştirme yolunda her birinize başarılar diliyorum" dedi.
Konuşmaların ardından tören, üniversite ve fakülteleri derece ile bitiren mezunların takdimi, tüm mezunların diploma töreni, Yıldız yemini ve kep atma seremonisi ile devam etti. Tören, ses ve ışık gösterisi eşliğinde sona erdi.