Ev alım satımında yeni dönem başlıyor. Buna göre gayrimenkulden alınan vergiler, diğer tasarruf araçlarının vergilendirilmesi dikkate alınarak yeniden değerlendirilecek; tapuya entegre bir Gayrimenkul Değer Bilgi Merkezi kurulacak. Ayrıca yurtdışında da tapu ve kadastro temsilcilikleri açılacak.

Değer haritaları çıkarılacak

Yeni düzenleme hakkında bilgi veren Gayrimenkul Danışmanı Şule Alp, “Böylelikle taşınmazların değeri toplu değerleme yöntemiyle belirlenecek. Toplulaştırma, kamulaştırma, imar uygulamalarının etkinliğini artırma, piyasanın daha sağlıklı işlemesi sağlanmış olacak. Türkiye'deki bütün taşınmazların değer haritaları çıkarılacak. Ayrıca yerli, yabancı alıcı ve satıcılar Türkiye'deki taşınmazlara ilişkin tapu işlemlerini bulundukları ülkelerde de yapabilecek” dedi.

Türkiye’de ilk

Düzenlemenin önemine dikkat çeken Alp, “Türkiye’de bir ilk olan düzenleme sayesinde çok daha sağlıklı bir sisteme geçmiş olacağız. Milyonlarca alıcı ve satıcıyı ilgilendiren bu gelişme ile gayrimenkulde yeni bir döneme girmiş olduk” ifadelerini kullandı.