Bitlis’in Önemli İlçesi olan Mutkili’lerin Federasyonu BİMFED Kahvaltıyla Buluştu.


Program İstanbul Fatih’te Bulunan AKGÜN Otelde Topkapı Salonında büyük heyecan ve coşkuyla yapıldı.
Siyaset, İş insanları,Sanatçı, Stkların katılımıyla program icra edildi.


Bitlis’li Milletvekilleri, Vahit KİLER, Kıbrıs Bitlis’li Milletvekili Emrah YEŞİLYAPRAK , STK olarak Bigiad,Bilkon, Sanatçı Zeydan Zeydanlı, Mikail Güli, Şahin AKA Katıldılar.


BİMFED Mutki Dernekler Federasyonu Başkanı Ferat Bulut Konuşmasında
Saygıdeğer Vekillerimiz, Kıymetli Kaymakamlarımız, Değerli Belediye Başkanlarımız, Sayın Bitlis Konfederasyon Başkanım, Sayın Federasyon Başkanlarımız, Sayın Bigiad Başkanım, Çok kıymetli Başkanlarımız Değerli Siyasi Parti Temsilcilerimiz, İş insanlarımız, Basınımızın Güzide Temsilcileri Memleketimizin Sanatçıları Kardeşlerim!


Büyük Mutki Ailemiz Hepimizin
Hepinizi en Kalbi Duygularımla selamlıyor, Hoş geldiniz diyorum
Xun Be XerXatın, SerÇavanSerseran
Kuruluş Amacımız


Mutki federasyonumuzun kuruluş amacında 3 Ana Madde ile yola çıktık
1-Mutki ilçemizin Ülke genelinde tanınırlığını arttırmak
2-Topluma Faydalı olacak hizmetlerde bulunmak
3-Sürdürebilirlik ve Süreklilik
Bu üç Madde ile Başarı Trendini Yakalayıp, Yolumuza sizlerle devam etmek istiyoruz.


Tabiki bu başarı sadece Federasyon yönetimimizin değil, bizebağlı olan 25 Derneğimizin başarısıdır.
Dernek Başkanlarına buradan ayrı ayrı Teşekkür ediyorum!
En büyük alkışı dernek başkanlarımız ve yönetimleri hak ediyor.
Mutki Federasyonu olarak her zaman birleştirici, Topluma yön veren bir toplum olacağımıza inanıyoruz.
Şahsım olarak da özelde Mutki Genelde Bitlisli Hemşehrimizle Beraber güzel projelerle bugün olduğu gibi, yarında beraber olacağızın sözünü buradan vermek istiyorum.


Mutkiyle ilgili Projelerimiz
. Mutki ilçemizde ve köylerinde başarılı öğrencilerimizi ödüllendirip İstanbul’da Misafir etmek
. Mutkili Bürokrat ve iş insanlarımızın veri Tabanını Oluşturmak
Buradan altını öizerek söylemek istiyorum :
Mutki Federasyonu olarak hiçbir partiye ne yakın, Nede uzağız. İlçemizde Liyakatli Gençlerimiz Çok görev verilince memleketimize hizmet etmeye hazırlar. Bizde kurum olarak yanlarında olacağız inşallah. Biz Mutkililer aldığımız her görevi en iyi şekilde yaptığımıza inanıyor, en iyi şekilde yapmaya de devam edeceğiz.


Kuruluşunun daha 1. Yılını kutlamadan Bitlis’imizin en büyük STK’sı konumuna ulaşan Bitlis Konfederasyonumuzun kurucu 3 Federasyonundan biriyiz.
Çatısı altında bulunduğumuz BİLKON bİtlis Konfederasyonu Başkanımız Selim KORKMAZ ve Yönetimiyle yol almaktan büyük onur duymaktayız.
Programımıza göstermiş olduğunuz yoğun katılımlardan dolayı siz değerli hemşehrilerime ayrı ayrı teşekkür ediyorum.
Sözlerime son günlerde şiddetle artarak Devam eden ‘’Savaşa Hayır’’ diyerek Bitiriyor, Hepinizi Saygı ve Muhabbetle Selamlıyorum.

BitlisMutki Federasyonu Dernekleri Adına Zeynel Abidin ARSLAN konuşma yaptı
Saygıdeğer konuklar, değerli hemşehrilerim, öncelikle davetimize katılma nezaketini gösterdiğiniz için kendim ve dernek başkanları adına şükranlarımı sunuyorum.
Federasyonumuzun düzenlemiş olduğu büyük Mutki Buluşması için buradayıziHayırlara vesile olması için cenabı Allah’tanNiyaz ediyorum.
RasullahAleyhisselamın dediği gibi İnsanların en hayırlıs insanlara en faydalı olanıdır diyor bizde bu şiardayız.
Büyük Şehirlerde dernekleşmenin önemi gün geçtikçe daha önem kazanmaktadır. Biz dernekler bu vesile ile bir araya gelerek önce federasyon sonra konfederasyonu kurduk. Amacımız birbirimize sahip öıkmak sosyolojik ve kültürel deüerlerimizi korumak ilimizi en güzel şekilde temsil etmek, hemşehrilerimize ve gençlerimize sahip çıkmak için İstanbul da kültür evine ihtiyaç duyulmaktadır.
Biz dernek başkanları, hemşehrilerimize köylü ve akrabalarımıza gönüllü olarak hizmet etmekteyiz. Bunu yaparken siyasi ve bürokrasi büyüklerimizin bizlere yol göstermesi,iş insanlarımızın da bize destek vermesi bizim için çok ama çok önemlidir.
Bu bağlamda sözlerime son verirken beni dinlediğiniz için ayrı ayrı şükranlarımı sunarım.


Allah yar ve yardımcımız olsunç Allah’a emanet olun.
İş insanı ve Çatalerik derneği Başkan Yardımcısı Mesut KAYNAK kursude kısa biselamalma konuşması yaptı.
KAYNAK:Bizler okuma yazma bilmeyen dedelerin, okur yazar olmuş sırtına semer vurulmuş babların, okutulmuş okumaya çalışılmış evlatları olarak bugün, önümize kürsü ve mikrofon verilerek kitlelere hitap eden çocuklarıyız. Günün zorlu şartlarında coğrafyamızın bizi büyükşehirlere ittiği bir süreçte, toplum bilincini arttırdığı bir sürece toplum bilincimizin oluşmasında STK’larla bir sürece girdik.
Bu toplum bilincinin oluşmasında görev alan tüm yöneticilere teşekkür ederim. Çünkü bu bir gönül işidir, emek işidir tekrar tüm herkese selamalrımı bildiririm.
Bizim Bahöelievlerde amcalarımızdan devraldığımız bir derneğimiz var biz burada bir karar alarak Ferat Bulut Başkanımla bir çatı oluşturarak Federasyonumuzu bugüne getirdik. Huzurunuzda Ferat BULUT başkanımıza teşekkür ediyorum
Bigiad Başkanı Kemal İNAN
Bigiad üyesi olan Ferat bulut ve yönetimini bu kadar büyük bir organizasyonu yaptıkları için kutluyorum.
Mutki Küçük bir ilçedir ama kabına sığmayan bir aşirettirç Ama aşireti hiçbir zaman kabul etmemiştir. Mutkililer herzaman asildirler. Benimde dedem ve büyüklerim Mutkilidirler.


BİLKON Bitlis Konfederasyonu Başkanı Selim KORKMAZ
Bizim Tarafımız Bitlis Bitlis Bitlis’tir
BilkonumuzunFederaasyonu olan Mutkilileri çok seviyorum. Hepiniz hoş geldiniz. Bizim gayemiz Allah rızası içindir biz sosyal medyada birileri bizi alkışlasın dıye değil, birileri bize hakaret etsin diye değil özelde bitlislihemşehrilerimiz, genelde ise Türkiyedeki insanımıza faydalı olmak istiyoruz. İnsanımıza iş aş, huzur getiren siyasetçiler, iş insanlarının takipçisiyiz. Mutkideanalar ağlamıyacaksa, Hizanda insanlar yaylasına rahat gidecekse Bizim Tarafımız Bitlis BitlisBitlistir.

Bitlisli KIBRIS Milletvekili ve Belediye Başkanı Emrah YEŞİLYAPRAK konuşmasında
Bende Aslen MUTKİ’liyim 1976 da kıbrısa gitmişiz, orada stk olarak faaliyetlerde bulunduk, daha sonra belediye başkanlığı yaptık teveccüh ile de şimdi milletvekiliyiz. SizlerideKıbrısta temsil etmekten guru duyuyorum.
Bitlis Milletvekili Vahid KİLER ise Büyük Mutki Buluşmasının heyecanı içerisindeyiz. Ankarada bizi davet eden Ferat BULUT başkanımıza havaların durumu ne olursa olsun isterse taş bile yağsa yinede biz bu programa geleceğiz dedik. Bizde aslen Hersan ve Mutkiliyiz küçük yaşlarda istanbula göçtük. Bitlis için sağlık, Eğitim başta olmak üzere bir çok konuda yatırımlarla hizmet veriliyor. Projelerimizde istihdam var bu projelerle de hemşehrilerimize faydalı olacaz. Dedi
Program daha sonra verilen plaketler ve aile resmi ile nihayete erdi

Cenk Türkezer