İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından Sarıyer Büyükdere Fidanlığının yenilenmesi çalışmalarına başlandı.


İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, fidanlıktaki törende, 1928 yılında açılan fidanlığın içinde 1936 yılında Bahçıvanlık Okulunun yapıldığını anlatarak, söz konusu yerin 2000'li yıllarda İBB Yol ve Bakım Onarım Müdürlüğünün saha garajı ve açık otoparkı haline getirildiğini söyledi.

Temelini atıp başlatacakları bu alanın aynı zamanda pırıl pırıl bir yeşil alan, yeniden aktif üretim yapılan bir bölge ve bahçıvan yetiştirilen bir merkez haline geleceğini aktaran İmamoğlu, "Çok değerli bir adım bu ama bununla sınırlı kalmayacağız.

Bugünün çok ihtiyacı olan bir de 'tohum merkezi' kuracağız. Bu çok önemli bir şey. Tarihi bir adım atıyoruz aslında. Bu merkezde, yerel tohumlar, soğutmalı depolarda uzun süreli olarak muhafaza edilecek. Bir gen merkezi gibi. Merkeze gelen bu tohumlar, yine aynı alanda üretim parselleri ve seralarda ekilerek üretimleri sağlanarak, çoğaltılacak." diye konuştu.

Buradaki Bahçıvanlık Okulunun da bu alanda eğitim almak isteyen herkese eğitim vereceğini dile getiren İmamoğlu, "Kütüphanesiyle etkinlik, spor alanlarıyla bisiklet ve yaya yolları, kafeteryası, restoranı, otoparkı, kaykay pistiyle her yaştan İstanbullunun, aynı zamanda buraya gelip çok özel, çok yeşil ve çok tarihi bir alanı yaşamalarına fırsat vermiş olacağız." dedi.

İmamoğlu, fidanlığın ilk etabının 19 Mayıs 2023'te, tamamının ise 29 Ekim 2023'te halkın kullanımına açılmasının planlandığını ifade etti.
CENK TÜRKEZER