Yusuf Zengin
Yusuf Zengin

Dikkat; diplomalı hostesiniz konuşuyor!

Ortalıkta bir dolu gazete ilanı ve uçuş okulu duyurusu var. Öyle bir hava verilmiş durumda ki gören o kursu bitirdiğin anda havayolları seni bekliyor sanır. Sanki mübarek kursa gidince astronot çıkıyorsun.
Süslenip püslenip kursa giden zavallı gençler de eşe dosta, doğaldır ki "Hostes olacağım" duyurusundadır. Oysa kursu bitirince sadece biraz daha az parasız olacak, garibin haberi yok.
Bu kurslar aldı başını gidiyor. Üstelik Milli Eğitim Bakanlığı sertifikalı eğitim yapıyorlar. Peki bu Milli Eğitim Bakanlığı hiç mi sormaz bu okulun sektöründeki ilgili devlet kurumuna, "Uygun mu?" diye.
Meslek liseleri var. Mesela torna-tesviye bölümü. Bu bölümde çini boyama öğretiliyorsa Milli Eğitim yine "Olur" mu verecek?
Ben anlamadım. Milli Eğitimden izin almak başka bir konuyla ilintili sanırım. Sanırım diyorum kafa yorup araştırma yapmamıza rağmen yıllardır bu konunun bütününü oturup da anlatan çıkmadı şu ana dek. Belki bu yazdıklarımızı kaale alıp bir anlatan bulunur da biz de bilgilenip sizinle paylaşırız.
İşin tuhafı yıllardır ne kadar çok meraklısı varmış hostes olmanın. Bu öğrenci sirkülasyonu bitmedi gitti. Oysa şirketlerin hiçbiri yetkisiz kurslardan mezun olanlara iş önceliği tanımıyor. Kaldı ki bazı şirketlerin yöneticileri bu kurslardan mezun olanları işe alırken daha bir ince eleyip sık dokuyor. Çünkü kemikleşmiş yanlış bilgiyi düzeltmek, yenisini öğretmekten daha zor.
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ise konunun tamamen dışında duruyor. Fikir yürüterek bilgi sahibi olmadan söyleyebilirim ki sanırım Sivil Havacılık bu konuda kendisine görev çıkartmıyor. Herhalde bir şikayet, bir sorun, bir problem oluşmasını bekliyorlar. Öyle ya, gazete ilanını ciddiye alıp kamu davası açacak açtıracak hali yok ya.
Bugüne kadar şirketlerden bu yönde bir sorun, problem gelmediğine ve muhtemeldir ki bu kursa giden herhangi birinden de bu yönde serzenişte bulunulmadığına göre bir eylemde bulunmak için zemin oluşmamış gözüküyor.
Geriye de başta söylediğimiz gibi kala kala Milli Eğitim kalıyor.
Bu kadar şirket "Ben buradan mezun adamı işe alırken öncelik tanımam" derken. Buradan mezunlar hemen iş bulamazken. Bu kursları düzenleyenler gazetelere çarşaf çarşaf ilan verip kursa adam toplayıp para kazanırken. Üstelik bu kursiyerlere, "Çıkınca hemen iş bulacaksınız. Sizi havada kapacaklar" intibaı yaratılırken.
Eh yani. Sizce de bir yerlerde problem yok mu?
Haksız kazancın şekli şemali olmalı.
Devlet, kendi koyduğu kuralların arasında dans ederek bunu legal bir biçimde suiistimal edenlerle mücadele etmeli. Devlet, bir şeye izin verirken bunu ilgilendiren diğer devlet kurumlarıyla gerekli koordinasyonu sağlamalı.
Yoksa sokaktaki gariban işsiz vatandaş nereden bilecek hangi kurstan mezun olunca nerede nasıl iş bulacağını.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi instagram'da takip edin Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete

YAZARLAR