Yusuf Zengin
Yusuf Zengin

Kanadı kesik THY

Türk Hava Yolları uçaklarının kanatlarına takılacak kanatçıkları İngilizler fazla kesmiş. Sonra bunu Türk teknisyenler yerine takarken fark etmiş. Uçaklarda yerde kalmış. Şimdi oluşan yüz binlerce liralık zararı kimin ödeyeceği tartışılıyormuş.

İş havacılık olunca ben böyle aptalca hatalara çok şaşırırım. Üzülür, sinirlenirim.

Uzay teknolojisi kullanan, bir uçağa bakım yapabilme yetkisini, lisansını, sertifikasını bin dereden su getirerek alan teknisyenler, mühendisler varken böyle dangalakça bir işlemin yapılmasına çok kızarım.

Korkarım çünkü.

Hadi bunu fark ettik de takmadık. İşin ucu hayati bir yere varmadı.

Ama havacılık tarihi yanlış perçinlerle takılan camlar yüzünden veya kuyruk dikmesine bağlanan somunun gevşemesi nedeniyle ya da başka şapşalca detay hatalar yüzünden düşmüş birçok uçakla doludur.

Böyle soruların cevabı için "Zararı kim tazmin edecek" sorusunu sormam aslında. Doğru soru "Bunun hesabını kim verecek" olmalıdır.

Ortada asıl hesap sorulması gereken konu ve iddia bence bu operasyonun THY teknik hangarlarında kendi becerileriyle yapılabilirken tutup işin bir yabancı firmaya ihale edilmesidir. Bunun hesabı sorulmalıdır.

Çünkü bu iddia doğruysa birileri birilerine peşkeş çekmiş demektir. Yoksa kim kendi yapabileceği bir işi başka firmaya parayla yaptırır ki. Yok, bu işlem eğer bizim yapacağımızdan daha ucuza yapılabiliyorsa yurt dışında o zaman o atölyeyi niye açık tutuyoruz ki, kapatalım gitsin. Yok durumu böyle sanıp ucuza iş yaptıralım diye böyle zevzek ve sorumsuz bir firmaya iş ihale edildiyse bunun kararını veren yetkilileri de beş dakikada işten atmalı.

İngiliz İrlanda ortaklığı firmanın nasıl olup da kanatçıkları daha kısa kestiği konusuna hiç girmiyorum. Elalemin salaklığını burada tartışacak değilim. Özensizlikten yanlış kesmiştir, beceriksizlikten olmuştur, özellikle yapmıştır; ben oralarını bilemem.

Ama böyle bir operasyon bizim atölyelerimizde yapılıyorken iş dışarıya verildiyse ne olacak?

Bunun hesabını kim ve nasıl soracak?

Bazı teknik çalışanları parçanın kısa olduğunu Türk teknisyenlerin görerek fark ettiğini ve bunun da bir başarı olduğunu söylemiş.

Bu satırlara hakaretamiz bir şey yazıp haklıyken haksız duruma düşmek istemem açıkçası. Bunun övünülecek bir şey olduğunu sananlar en hafifinden hem bilgi cahilidir hem de sosyal cahildir. Yoksa hiçbir medeni insan kendi becerebileceği bir şeyi başkasına parayla yaptırdıktan sonra bunun yanlış olduğunu fark etmiş olmakla övünmez.

Bana Türk Hava Yolları'na çok yüklendiğimi ve haksızlık ettiğimi söyleyenlere soruyorum, bu yazıda yazılanlar doğruysa bunun hesabını kim verecek? Böyle bir konu bırakın abartılmayı, günlerce gazete sayfalarında haber olarak işlenecek bir öneme sahip değil midir? Genel müdürün terlik giyerek VIP salondan geçmesi nasıl bir sosyal hata ise eğer yukarıda yazdığım ve bir iddia olarak kulaktan kulağa dolaşan bu isnatlar gerçekse bu daha da büyük bir hata değil midir?

Yazık ve hatta ayıp değil midir?

İnsan çalıştığı şirkette kendi yapacağı bir işi parayla başka yere verdiğinde bundan sıkılmaz mı? Böyle bir durum hangi verimlilik ve karlılık ya da rasyonel olmakla açıklanabilir.

Böyle dediğinizde o zaman sizin şirketinizde rasyonel şekilde çalışılmıyor demek gerekmez mi?

İnsan korkuyor yahu.

2009 yılında uçağın kanatçıklarını biraz fazla kesmişler. Artık THY de eski kulağı kesiklerden oldu demek ki!

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi instagram'da takip edin Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete

YAZARLAR