Yusuf Zengin
Yusuf Zengin

Seçimler ve havacılık

Genel seçimlerden sonra hatta hemen sonra en radikal şehircilik düzenlemeleri gelir. Yılların eskitemediği oyun monopol oynayanlarınız daha iyi bilir, orada bile en pahalı yatırım havalimanıdır. Havalimanı yatırımını oyun içerisinde yapmak için bile çok çalışmanız gerekir.

Şimdi bir yerel seçimi geride bıraktık. Bence yerel seçimler en az genel seçimler kadar önemlidir. Bazı durumlarda çok daha önemli olduğunu söylemek gerekir. İnsanların günlük hayatları bakımından oldukça radikal değişimlerin alındığı bir mekanizmadır malum.

Şimdi bu yerel seçimlerden sonra en önemli yatırımlar yapılacak şüphesiz. Oy korkusu olmaksızın ki çünkü kısa vadede bir seçim olmadığı için politikacılar yani daha doğrusu bu dönem seçilenlerin bazı kitleleri rahatsız etmekten en az çekindikleri dönem oluyor.

İstanbul'a yapılacak yeni havalimanı için de gerek istimlak olsun gerek ihaleler olsun daha rahat hareket edilebilecek bir dönemde bulunuyoruz. Bu nedenle İstanbul'un üçüncü havalimanı projesi yakın tarihte başlayabilir diye düşünüyorum.

Böylesi büyük projeler seçimden önce neredeyse hiç açıklanmaz. Bunun başlıca birkaç sebebi vardır. En önemlisi belli bir rant peşinde koşanların bu gibi projelerin etrafında illegal yapılanmasının önüne geçmek içindir. Çünkü hiçbir belediye seçimden hemen önce gidip gecekondu yıkmak istemez.

İkinci önemli sebep ise seçimi kaybetme ihtimalidir. Seçimi kaybettiğinizde sizin ürettiğiniz ve düğmesine bastığınız bir projeyi rakibiniz getirip gerçekleştirir ve işin amiyane tabiriyle kaymağını da o yer.

Tabi bu gibi projeler genellikle hemen bitmez. Havalimanı yapmak birkaç yıl sürse de buraya trafik akması ayrıca birkaç yıl isteyebilir. Neticede İstanbul gibi yoğun bir şehrin Anadolu yakası gibi neredeyse yarısına hitap eden bir bölgesine yapılan Sabiha ökçen Havalimanı bile verimlilik seviyesine ulaşana kadar beş yıl kadar beklemek zorunda kaldı.

Ben bu sebepleri toplayınca İstanbul'a yapılacak üçüncü havalimanı için bugünlerde bir açıklama yapılmasını bekliyorum doğrusu.

İstanbul'da mevcut yönetimin yeniden seçilmesi ise çekmecede duran bu gibi projelerin hayata geçirilmesini zaman bakımından kısaltacaktır. Yoksa yeni seçilenler aynı çekmecede böyle bir projeyi bulsa bile doğal olarak bunu anlamak ve algılamak hatta yeniden düzenlemek için ciddi bir zaman kaybedebilirdi.

Bakalım; bekliyoruz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi instagram'da takip edin Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete

YAZARLAR