İş müjdesi

Havacılığın hareketlendiği döneme girdiğimiz şu günlerde, kabin memuru olmak isteyen okuyucularımıza müjdeli haberleri ben vermeyi istedim.
Hemen her genç kızın hayali olan Kabin memurluğuna başvurular için şuan tam zamanı.
Türk şirketlerinin yaz aylarında seferlerini arttırmasıyla oluşan kabin memuru açığı iş başvurusunda bulunmayı isteyen gençlerin gözlerinin parlamasına sebep oldu.
Bugüne kadar birçok kabin memuruyla röportaj yapmış, dostluklar kurmuş biri olarak tavsiyelerimi göz ardı etmeyeceğinizi umuyorum.
Öncelikle havacılık camiası gerçekten çok parlak, geleceği olan ve bir o kadar da zor bir camia.
Kabin memurluğu, pilotluk gibi meslekler maddi getiri olarak oldukça iyi fakat sadece para için yapılacak meslekler değil.
Röportajlarımda kabin memuru olan arkadaşlarıma, işinizin iyi ve kötü yanlarından birer tane söyler misiniz, dediğimde %90'ı iyi yanı ‘Farklı ülkelere gidip, farklı kültürleri tanımak, ayağınızın yerden kesilmesi, kötü yanı olarak ailemizden uzak olarak bazen haftalar geçiriyoruz, düğün, nişan, bayram, cenaze gibi özel günler sevdiklerimizin yanında olamıyoruz.'
Bazen uzun uçuşlar sebebiyle saatlerce ayakta kalmak, bazen (uçuş sebebiyle) sinirleri iyice gerilmiş olan yolcularla uğraşmak ve bunun gibi birkaç zorluk eğer ki sizleri yıldırmayacaksa, bu demektir ki siz bu işi seve seve yapacaksınız.
Siz ne kadar sevecen, sakin ve profesyonel olursanız ayağı yere değmediği için ister istemez gerilmiş olan yolcu da o kadar rahat olacaktır.
Sadece para için yapılacak bir meslek değil maalesef kabin memurluğu ya da pilotluk. Sonuçta 100'lerce insan sizlere canlarını emanet ediyorlar.
Bu yüzden körü körüne bir işe girmek yerine, her meslek için diyorum sadece havacılık camiasındaki meslekler için değil, tüm meslekleri araştırarak girmekte fayda var. Çünkü işinde mutsuz olan insan gerçekten başarısız oluyor.
Başarısızlık da işsizliği beraberinde getiriyor. Bu sebeple işsiz kalmak istemiyorsanız sadece param olsun diye değil, geniş vadede düşünerek hareket etmekte fayda var.
Bana her gün mailler geliyor kabin memurluğu için şartlar nelerdir, ne zaman alımlar yapılıyor bilgilendirebilir misiniz diye. Şimdi herkesi bilgilendirmek istiyorum.
Kabin memurları alımları bu ay içerisinde başlıyor katılım şartlarını da her havayolu şirketinin kendi internet sitesinden detaylı olarak görebilirsiniz.
Genel olarak her şirketin olmazsa olmazı şartlar, İyi derecede İngilizce, fiziksel engel taşımamak, bayanlarda 1.60 - 1.75 arası boy ve onunla orantılı kilo, beylerde, 1.70 - 1.85 boy ve orantılı kilo, sabıka kaydı olmama vb bunun dışında daha detaylı bilgi için şirketlerin internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete

AK TÜRKİYE