Şikayetimin akıbeti nedir?

Birçok havayolu şirketi yöneticisiyle tanışıklığım, hoş sohbetim var. Her birinin işlerine, yolcularına, personeline ne kadar önem verdiğini nasıl el üstünde tuttuklarını biliyorum.
Bugüne kadar ekmek yediği yer için aksini söyleyen bir yöneticiyle de karşılaşmadım.
Havayolu şirketlerinin daha iyi yerlere gelebilmesi için herkesin de bildiği gibi zaman zaman yolcularla anketler yapılır, havalimanlarının her köşe başında bir şikayet ve dilek kutusu bulundurulur.
Bunlar neden yapılır?
Şirketlerin kendi eksiklerini, personelinin eksiklerini görüp tamamlaması için ya da gelen teşekkürlerle gururlanması için.
Peki bu şikayet / dilek kutularına attığımız yazıların akıbeti ne oluyor, hiç düşündünüz mü?
Ben size yazmış olduğunuz ya da yazacağınız yazıların akıbetini hemen anlatayım.
Geçtiğimiz günlerde Atatürk Havalimanı'nda bir grup personelin ardı sıra yürürken kulak misafiri oldum.
Çok neşelilerdi, şen kahkahaları havalimanını inletiyordu.
Neşelerinin sebebinin çok geçmeden ellerindeki şikayet / dilek kutusundan aldıkları kağıtlar olduğunu fark ettim.
Şirketlerine yazılmış şikayetleri büyük bir keyifle okuyup, alay ediyorlardı.
Sonuç mu, şikayetler yırtılıp çöpe atıldı.
Bu durumu karaktersizlik olarak nitelendireceğim, çünkü işine sahip çıkan, yaptığı işi seven karakterli bir insan şikayetlere gülerek, alay ederek çöpe atmak yerine, hatalarından pişmanlık duyarak, üzülerek, belki de işinden olmayı göze alarak bunları şirketine teslim edendir.
Şirket yöneticilerimizi uyarmak zorunda hissettim kendimi çünkü hepsinin dürüstlüğüne inanıyorum. Hiç şikayet gelmediğini düşünerek, koltuklarında rahat rahat oturmasınlar. Bu çalışanların ciddi cezalar almaları gerektiğini düşünüyorum.
Hem yolcuya saygısızlık, hem şirketlerine saygısızlık ediyorlar, bunun cezası işten çıkarılma olmalıdır. Yolcularımızı da uyararak, şikayetlerini her konuşmanın kayıt altına alındığı telefonla ya da yöneticiler tarafından da takip edilen mail yoluyla yapmalarını tavsiye ediyorum. Böylece olayın çözümlenip çözümlenmediğini takip edebilir, hem de şikayetlerinin doğru adrese ulaşmış olmasının verdiği huzuru hissedebilirler.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete

AK TÜRKİYE