Sabiha Gökçen şaha kalktı


Uzun yıllardır, Atatürk Havalimanı İstanbul'un göz bebeğiydi. Ama artık İstanbul'un gerçek bir bebeği var. İstanbulluları çok çok rahatlatacağına inandığım Uluslararası Sabiha Gökçen Havalimanı Atatürk Havalimanı'nın pabucunu dama attıracak son sistemlerle yolcularına hizmet vermek için geri sayıma başladı.
% 75'i tamamlanan Anadolu Yakasının kalbi Sabiha Gökçen Havalimanı'nda 25 milyon yolcuya hizmet edebilecek kapasite mevcut olacak. 20 bin metrekarelik terminal 4 bin 718 araç ve 72 otobüs kapasiteli dört katlı otopark, kara ve hava tarafından ayrı girişleri olan 124 odalı havalimanı oteli, 112 adet check-in kontuarı, 30 adet self check in kontuarı, VIP ve apron manzaralı CIP bölümleri, 8 adet geniş (IATA kod E) veya 16 adet orta gövdeli (IATA kod C) uçağa eş zamanlı hizmet verilebilecek.
Son sistemlerin kullanılmasıyla teknoloji harikası olarak nitelendirebileceğim Uluslararası Sabiha Gökçen Havalimanını kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Türk milleti olarak yeniliklere pek açık değilizdir. Ama bu havalimanındaki yenilikler her türlü işlemin daha kolay kullanılmasını sağlayacağı için hemen alışacağınıza eminim.
Ayrıca havalimanı personelinin yolcu ve yolcu yakınlarına karşı saygısıyla el üstünde tutulması gerektiğini düşünüyorum.
**
Av. Onur Güntürkün ile yapmış olduğumuz görüşme sonucunda makalemde yer alması gerektiğini düşündüğüm bir haberi sizlerle paylaşmak istiyorum.
"SHGM Genel Müdürü Ali Arıduru, Genel Müdür Yardımcısı Haydar Yalçın, Hava Ulaşım Daire Başkanı Ali Önder, Uçuş Değerlendirme ve İzinlendirme Müdürü Nermin Kılıç ile Nebiye Karalomlu hakkında 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.
Adı geçen SHGM yetkililerinin, görevlerinin gereklerine aykırı hareket etmek suretiyle, kişilerin mağduriyetlerine ve kamunun zararına sebep oldukları iddiasıyla "Görevi Kötüye Kullanmak suçu"ndan dolayı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından düzenlenen iddianame, Ankara 22. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Davaya ilişkin duruşmanın 15.10.2009 günü yapılacağı öğrenildi. 09.01.2007 günü Adana'dan Irak'a giderken düşen Moldova uçağında 29 Türk işçisi ölmüş, ölen yolculardan Serkan Geyik'in mirasçıları adına Avukat Onur GÜNTÜRKÜN tarafından, uçağın zorunlu mali mesuliyet sigortaları bulunmamasına rağmen, Türk Hava Sahasında uçması mümkün olmayan uçağa mevzuata aykırı olarak uçuş izni verildiği ve 29 Türk işçisinin öldüğü iddiası ile Ali Arıduru ve sair SHGM yetkilileri hakkında Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulmuş ve görevlerini kötüye kullanan tüm yetkililerin cezalandırılması talep edilmişti.
Ali Arıduru hakkında soruşturma izni vermeyen, ancak Avukat Onur GÜNTÜRKÜN tarafından yapılan itirazlar neticesi Danıştay tarafından hakkında soruşturma yapılmasına karar verilerek sanık olarak yargılanmasına başlanan Ali Arıduru ve arkadaşları hakkında açılan bu davadan sonra, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın nasıl bir tavır sergileyeceği merakla bekleniyor."
**
Geçtiğimiz haftaki yazımda Atatürk Havalimanı girişindeki yolun genişletildiğini fakat yeni açılan şeridi yolcu yakınlarının bekleme salonu olarak kullandıklarını dile getirmiştim. Atatürk Havalimanı'na girişi bize işkence olarak nitelendirebilirim. Benim makalem yayınlandıktan sonra bir adet polis arabasını bekleme salonundaki kalabalığı dağıtmaya çalışırken gördüm fakat pek de başarılı olduğunu söyleyemem.
Geçtiğimiz günlerde sahil yolunda saatte 120 km hızla giden bir motosikletli gördüm. 50 km hızla gidilmesi gereken yolda 120 km hızla giden motosikletli arkadaşın asıl problemi bir ayağının alçıda olmasıydı. Bu emniyet memurları ne yapıyorlar ben anlamıyorum.
**
İstanbul Valimizin Sayın Muammer Güler'in kızı Burcu Güler milli bayrak taşıyıcımız Türk Hava Yolları'nda Hukuk Müşavirliği görevine getirildi. Kendisine yeni işinde başarılar diliyorum.YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete

AK TÜRKİYE