Tuvaletteki pasif içiciyim

Beni tanıyan hemen herkes sigaraya ne kadar karşı olduğumu bilir. Hatta her defasında bıkmadan, usanmadan zararlarından bahsederim. Dumansız yaşam alanımıza katabileceğim bir kişi bile olsa beni mutlu eder.
Çürümemiş ciğerlerin, tıkanmamış damarların kıymetini çok geç olmadan anlamaları için elimden geleni yapıyorum, olmadı ileri safhalarda kaybedilecek ayak parmaklarından, belki de bacaklarından söz ediyorum. Bunları yazıyorum eğer yazımı okuyan sigara tiryakileri varsa ibret olsun diye.
**** ******
Sayın Başbakanımız sayesinde şuanda temiz havayı ciğerlerimize çekme lüksünü yaşıyoruz.
Lüks diyorum çünkü bizim için temiz hava gerçekten lüks hale gelmişti.
Yemek yediğimiz restorandan, alış veriş merkezlerinden tutun, arkadaşlarınızla sohbet etmek için gittiğiniz cafelere kadar her alanda ortama bir duman bulutu hakimdi.
İçmeyen insana sigara kokusu gerçekten çok daha ağır geliyor, -pasif içici olup sağlığımızdan olmamızdan bahsetmiyorum bile- bu yüzden bu güzel kampanya için Başbakanımızı sonuna kadar destekliyorum.
Bilindiği gibi 19 Temmuz 2009'dan itibaren alış veriş merkezlerinde, havalimanlarında, cafe ve restoranlarda kısacası sağında solunda duvar olan her alanda tütün mamullerinin içilmesi yasaklandı.
Atatürk Havalimanı'nda bu uygulama daha da önceki tarihlerde başlamıştı fakat geçtiğimiz günlerde basına yansıyan haberler kafaları karıştırdı.
Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminalinde bir sigara odası yapımına başlandığı belirtildi. Aslında bu duruma önce biraz kızdım, çünkü bir sigara odası yapmak demek yasamızın gerekleri dışına çıkmak demekti ve ben bunu tasvip edemezdim.
İl Sağlık Bakanlığı yetkilileri, bu duruma el koydu ve sigara odası olarak tasarlanan alanın çalışmaları durduruldu. Ardından TAV Havalimanları İstanbul Genel Müdürü Sayın Kemal Ünlü gerekli açıklamayı yaptı ve her zamanki güzel üslubuyla fikirlerimi değiştirdi.
Öncelikle şunu belirtmeliyim, Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Katında pasaport kontrolden geçtikten -arındırılmış salona giriş yapıldıktan - sonra tütün ve tütün ürünleri kullanılması için yasalarımızın uygun gördüğü koşullarda hiçbir alan mevcut değil. Yani pasaport kontrolden geçen yolcu –uçuş saatinin ortalama 2 - 2 buçuk saat öncesinde- uçuşunu bitirip gideceği şehre varana kadar hiçbir şekilde tütün mamulü kullanamaz. Ayrıca, THY'nın Star Alliance üyesi olmasından ötürü sayısı artan transit yolcuların hiçbir şekilde arındırılmış salondan çıkışları söz konusu olmuyor. Bu yolcularda uzun saatler tütün mamulü kullanamıyorlar.
Kemal Bey'in açıklamasını özetlemem gerekirse,
Yolcuya daha iyi hizmet verebilmek adına geliştirilen projenin yasamıza uygun olması için gerekli tüm tedbirlerin alınmasına çalışıldığı ve transit yolcuların zor durumunu göz önüne alarak bu yönde bir çalışma başlattıklarını belirtiyor. Tuvaletlerde gizli gizli sigara tüttüren insanlardansa, tavanı ve etrafı tel örgülerle kaplanmış bir alanın sigara odası olarak kullanılmasını isterim… Daha öncelerde sigarayla savaşmak için sigaranın zararlarını anlatan 10larca yazı yazdım.
İbret olsun diye fotoğraflar yayınladım. Ama maalesef insanlarımız ne kendi sağlıklarını ne de başkalarının sağlıklarını düşünmüyorlar.
Artık bu konudaki tutumum ‘Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın'
Sigara tiryakileri yüzünden tuvaletlerde bile pasif içici konumuna düşmektense, tel örgüler ardında kendini zehirleyen insanları görmek beni üzmez.
Tabi o tel örgüler ardında nasıl gözükeceklerini de siz düşünün.
Son olarak, "Sigara içenlere iyi davranın, çünkü çok az zamanları kaldı"


YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete

AK TÜRKİYE