Aradaki uçurum

2009 yılının ikinci yarısını da yarılayarak yolumuza devam ediyoruz.
Yeteri kadar yoksulluk, işsizlik olan ülkemizde bu yıl yaşadığımız krize sel felaketi de tuz biber ekince çamurların içinde ekmek parası kazanmak için çer çöp toplayan minik eller sardı etrafımızı.
Ne belediyelerin, ne hükümetin, ne de vatandaşın suçu diyebiliriz.
Kimse üstlenmese de bu bizim utancımız, acımız aslında...
Tamam biliyoruz…
Ne fakir eski günlerimi aramıyorum diyebilir, ne zengin eskisi gibi çok zenginim diyebilir.
Ama biz Türk insanıyız.
Bizim kanımızda yardım severlik, kardeşlik, adet ve geleneklere bağlılık var. Zor günlerimizde birbirimize destek olmazsak ne zaman olacağız? Her dönem kar açıklayan büyük kuruluşlar en son ne zaman karşılık beklemeden yardım eli uzattı.
Bunları bir kenara bırakıp havacılık dünyamıza dönelim...
Böyle günler yaşarken merak ederim THY'nin First Class'ı ile kim neden, nasıl uçar?
Milli bayrak taşıyıcımız yolcularına dört dörtlük bir hizmet vermek amacıyla geçtiğimiz yıl 3 adet Boeing 777 - 300 ER kiralamıştı.
Bu uçakların içinde yok yok, -Uğur Cebeci'ye sorun anlatsın kendisi uzun uzun ve ücretsiz olarak seyahat etti.-
Reklam için dudak uçuklatan rakamlar konuşuldu, dünyaca ünlü aktör Kevin Costner getirildi.
İlk iki uçuşunda kimsenin rağbet etmediği First Class'a bir turizmci talip oldu. Turizmci Nihat Genç First Class'tan 12.500 liralık bir bilet satın aldı. Biraz reklam olsun biraz da THY'nin yardımlarıyla uçuşunu gerçekleştirdiğini düşünüyorum. Neden First Class'ı tercih ettiniz sorusuna, müşterilerime tavsiye edebilmem için benim de seyahat edip görmem gerekiyor demişti. İnsanın turizmci olası geliyor değil mi? Ben böyle turizmci görmedim ömrümde... Akıllara başka sorular geliyor...
Fahiş fiyatlarla satılan biletleri şimdiye kadar ‘gerçekten' kaç kişi satın aldı merak etmiyor değilim.
Bildiğim kadarıyla First Class bölümü genel olarak boş olduğu için, bir yerden bir yere götürülen THY kabin memuru ve pilotları First Class'ta seyahat ediyorlardı.
Sonra uygunsuz davranışlar sergiledikleri ortaya çıkan bazı çalışanlar sebebiyle kabin memuru ve pilotların bomboş olan First Class'ta seyahat etmeleri yasaklandı. Bu konu hakkında THY basın müşavirliğinden bilgi rica ettim fakat bana her zaman ki gibi bilgi verilmedi bu yüzden bende kendi bildiğimi ve duyduğumu yazıyorum.


YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete

AK TÜRKİYE