Emredersiniz devletimin polisi

Polis arkadaşlarımdan, ağabeylerimden neler yaşadıklarını dinlemişliğim çoktur. Onların sayesinde sempati duyduğum bu meslek dalından şuan küstah bir polis memuru sebebiyle soğumaya yüz tutmuş durumdayım.
Polislik dışarıdan çok havalı bir meslek gibi gözükse de aslında her meslek dalı gibi, abartılacak bir yanı yok yani...
Bugüne kadar hep savundum, onların yaşadığı zorluklardan, sıkıntılardan bahsettim.
Bu kez bir polis memurunun bana verdiği sıkıntıdan bahsetmek istiyorum.
"Mesleğiniz ne olursa olsun karşınızdakine saygınız olsun."
Polis olmanız demek kimseden üstün olduğunuz anlamına gelmiyor. Sadece polislik değil her meslek dalı için geçerli bu söylediğim, çünkü biz demokratik ve eşit bir ülkeyiz.
Yaşadığım sıkıntıyı sizlerle paylaşmak istiyorum.
Atatürk Havalimanı girişinde genel kontrol amaçlı aracımız durduruldu.
Atatürk Havalimanı'nda Basın mensubu olduğumu belirttim. Bunu belirtmemdeki amaç ne diğer vatandaşlardan farklı bir muamele görme isteği ne de bir ayrıcalık beklentisi. Atatürk Havalimanı apron kartına sahip bir personel olduğunuzu her zaman bildirmek durumundasınız.
Yanımda da Başbakanlıkta çalışan bir arkadaşım vardı ama o bunu dile getirmedi çünkü biz her vatandaş gibi polisimizin görevini yapmasını istedik. İyi ki de istemişiz böylece sizlerin de duygularına tercüman olabiliyorum.
Araçtan inmemiz istendi.
Her zaman ki gibi güler yüzlülüğümü kaybetmeden indim.
Yalnız indikten sonra gördüğümüz muamele karşısında maalesef yüzüm asıldı.
Çünkü karşımda şöyle bir adam vardı.
Kimliğini ver!!
TC Kimlik numaranı oku!!
Bagajı aç!!
Arabaya yaslan!!
Emredersin devletimin polisi…
Sanki asker ocağındayız biraz daha abartsa…
Yat, kalk, sürün! Olacaktık….
Hiçbir tepki vermedim.
Verebileceğim bir tepkim de yoktu zaten…
-Aslında vardı ama tepkimi buradan dile getirmek istedim, belki Atatürk Havalimanı Emniyet Müdürü Mustafa Nacar sesimi duyar da bu kabalığa artık göz yumulmaz-
O muameleyi görünce kendimi potansiyel bir suçlu gibi hissettim. Aklımdan kimi öldürdüm, bir şey mi çaldım da bana böyle davranıyor diye düşünürken. Aslında bu polis memurunun küstahlığından kaynaklandığını kontrol bittikten sonra ‘Buyurun gidin' dediklerinde anladım.
Bunu yapan polis memuruna sesleniyorum.
Atatürk Havalimanı çok kapsamlı bir meydan…
Kapıdan kimin gelip kimin geçeceği hiç belli olmaz. Bir gün öyle bir taşa toslarsın ki kendini Türkiye'nin öbür ucunda buluverirsin.
Benden söylemesi… Bunlar dile getirilmese de olağan şeyler... Ayrıca yetkililerden rica ediyorum. Her önlerine geleni memur yapmasınlar. Gerekli karakter ve psikoloji testlerini daha da ağırlaştırsınlar. Böyle kutsal bir meslek yapan kişileri ince eleyip sık dokuduktan sonra seçsinler ve hizmetiçi eğitimle, denetlemeleri üst düzeyde yapsınlar. Aksi takdirde başları ağrıyabilir. Bu mesleği tüm merhameti ve sadakatiyle yapan polis arkadaşlarım ve ağabeylerim sakın alınmasın. Lafım anlattığım olaydaki polis arkadaşa ve onun gibilere...


YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete

AK TÜRKİYE