Öncelik kabin memurları ve pilotların

H1N1 virüsü olarak da bilinen Domuz gribi hastalığı sadece Türkiye'de değil tüm dünyada kabus haline dönüştü.
Peki, hiç düşündünüz mü Domuz Gribi olarak tüm dünyada yayılan bu hastalık nedir?
‘Dünya genelinde sağlık yetkililerini alarma geçiren domuz gribi, bir solunum hastalığı. Virüs insanlara domuzlardan solunum yoluyla bulaşıyor. WHO'ya göre domuz yiyerek virüs kapma olasılığı bulunmuyor. Domuz gribi domuzdan insana ve insandan insana bulaşabiliyor. İnsandan insana, hapşırık, öksürük ve hatta ele bulaşması halinde tokalaşma yoluyla bulaşabilen domuz gribine karşı doğal bağışıklığımız bulunmuyor. Bilgisayar klavyesi gibi virüslü bir yerle temas ettikten sonra burna ve ağza dokunulması da hastalığın yayılmasına neden olabiliyor.
Hastalığa A tipi H1N1 adlı virüsün daha önce hiç görülmemiş bir türü yol açıyor. Bu tür, insan, domuz ve kuş gribi virüslerinin karışımından oluşuyor. Domuz gribinin belirtileri bildiğimiz grip vakalarından pek farklı değil: Kuru öksürük, ani ateş, boğaz ağrısı, eklem ağrıları, üşüme, bitkinlik ve baş ağrısı. Bunların dışında, aşırı kusmaya ve ishale neden olabiliyor. Yaygın grip tipleri, genelde yaşı ilerlemiş insanları hedef alırken domuz gribinde ölümcül seyreden vakalar ise daha çok 25-45 yaş arasındakilerde görülüyor.'
Bu yazdıklarımın birçoğunu gazete ve televizyonlarda okumuşsunuzdur. Şu noktada dikkat çekmek istediğim nokta ne hastalıktan korunmak için yapmanız gerekenler, ne de almanız gereken önlemler…
Çünkü hepimiz, hastalığın nasıl bulaşabileceğini neler yapmamız gerektiğini biliyoruz.
Biz biliyoruz ama sanırım Sağlık Bakanlığımız bilmiyor…
Sağlık Bakanlığımız ülkemize gelen domuz gribi aşısının öncelik olarak sağlık elemanlarına yapılmasına karar verdi.
Neden?
Bu virüs yurtdışındaki insanlarla birlikte ülkemize giriyor. Bu durumda bu insanlarla ilk temasta bulunan kişilerin aşı olması gerekmez mi?
Örneğin bir Kabin memuru, yurtdışından yolcusunu aldı ve Türkiye'ye getiriyor. Bu durumda domuz gribi taşıma riski bulunan kişiyle ilk teması kabin memurları ve kabin memurlarıyla da ilk teması Pilotlar yapmıyor mu?
O halde domuz gribiyle hiçbir alakası olmayan Sağlık personeline neden öncelik veriliyor?
Sağlık Bakanlığımızdaki görevlilerimiz eminim ince eleyip sıkı dokumuş ve uzun uğraşlar sonucu bu fikre ulaşmışlardır. Ama şu konumda önceliği kendi personellerinden ziyade bu hastalığı taşıma riskinde olan kişilerle ilk temasta bulunan havalimanı personelini de göz ardı etmemeliler. Duygusal değil de mantıklı kararlar alınmalı diye düşünüyorum.


YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete

AK TÜRKİYE