Otopark patlamaya hazır bomba

Aklımda otopark ile ilgili iki konu vardı. İkisini birleştirerek yazmaya karar verdim bende.
Konulardan birincisi Atatürk Havalimanı personel ve yolcularının kapalı otopark olarak geçen otoparkta sigara içmeleri.
Bir diğeri ise, alışveriş merkezlerinde bile otopark girişlerinde araçların LPG'li yani tüplü olup olmadıklarının kontrol edilip patlama ya da yangın olaylarına engel olabilmek için LPG'li araçları açık olan otoparka yönlendirilirken neden Atatürk Havalimanı'nda böyle bir uygulama olmadığı?
Sonra aslında bu iki konunun birbiriyle ne kadar bağlantılı olduğu geldi aklıma.
Düşünün bir, elinde sigarayla otopark içinde yürüyen bir kişi elindeki izmariti gaz kaçıran bir LPG'li araca doğru fırlatıyor.
Gerisine dilim varmıyor siz yorumlayın.
Geçtiğimiz günlerde ‘Kapalı alanda sigara teftişi gerçekleştiren' polis memurları ziyaretimize geldiler.
Kısa süren sohbetimiz arasında merakıma yenik düşüp. Atatürk Havalimanı otoparkında sigara içmek serbest mi diye sordum?
Hayır, tabiî ki orası kapalı alan üstünde çatısı olan ve dört tarafı duvar olan bir yer dedi.
Bunun üzerine aylardır kafamda olan bu yazıyı yazmam gerektiğini düşündüm.
Elinde sigara gayet rahat bir şekilde otopark içinde dolaşan personel, havalimanından çıkar çıkmaz sigarasını yakıp arabasına doğru ilerleyen yolcular uyarıyorum sizleri gerçekten cezalar ağır.
Bizim ofisimizden çıkan polis memurları başka bir ofiste sigara içen birini yakaladılar. Belki diyebilirsiniz kessin cezamı neyse öderim. Ama sadece şahısa kesilen bir ceza yok ortada. İçtiği ofisin ait olduğu şirkete de 5400TL'lik bir ceza kesildi. O günden beri o arkadaşı havalimanı sınırlarında görmüyoruz.
Tekrar konuya dönecek olursam aslında otopark patlamaya hazır bir bomba gibi duruyor.
Belki LPG'li araçların açık otoparka konması gibi bir yasa yoktur ama önce insan sağlığını ondan sonra otoparka araçlarını bırakıp gitmiş kişilerin malını tehlikeye atacak her davranışın engellenmesi için yasa gerekmiyor.
Bence bu konunun bir an evvel çözümlenmesi gerekiyor. Aksi halde böyle bir durum gerçekleşirse ben o zaman yetkililere derim. ‘Kaza geliyorum demişti' diye ama iş işten çoktan geçmiş olurdu.
Birilerinin canı yanmadan bu eksiklik giderilmeli.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete

AK TÜRKİYE