Her havalimanına bir bisiklet lazım

Atatürk havalimanı içerisinde cincır denilen vasıtlarla polis memurlarını görebilirsiniz.
Atletik ve sportif olması gereken polislerimiz her yere hiç bir çaba sarf etmeden cincırla gittikleri için vücutları yağ bağlıyor.
Ayrıca hiç de tasarruflu değiller elektrikle çalışan cincırlar bakımları ve elektrik masrafı açısından oldukça masraflı oluyorlar.
Geçtiğimiz günler ofisimizi ziyarete gelen Bisikletliler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Murat Suyabatmaz konuyla ilgili beni oldukça geniş çaplı aydınlattı.
Yurtdışındaki çoğu havalimanında hem ilkyardım hem de güvenlik amaçlı bisikletlerin kullanıldığından bahseden Suyabatmaz, ‘Havalimanlarında her türlü teçhizatın bulunduğu donanımlı bisikletler ile görev yapan sağlık görevlileri çok daha hızlı ve kolay şekilde yardıma koşabiliyorlar' dedi.
Havalimanın belirli noktalarında görev yerleri bulunan sağlık görevlileri her hangi bir durum söz konusu olduğunda tam teçhizatlı bisikletleriyle ilk yardımı yapmak için süratle hareket edebiliyor.
Bizdeki sistem ise şöyle işliyor. Sedye ya da bagaj taşıma aracına koyulan ilkyardım gereçleriyle birlikte hastanın bulunduğu yere geliniyor ilk müdahale yapıldıktan sonra hasta hastaneye sevk ediliyor.
Fakat oldukça geniş bir alan olan Atatürk Havalimanı'nda iç hatlarda bir tane dış hatlarda bir tane olmak üzere sadece 2 adet sağlık kuruluşu bulunuyor. Yani her hangi bir durum olduğunda hastaya ulaşmak için oldukça zaman kaybı söz konusu oluyor.
Halbuki havalimanında belirli noktalarda görev yapan sağlık görevlileri bulunsaydı hastalara yapılan müdahaleler çok daha hızlı olur çok daha fazla can kurtarılırdı.
Bunun dışında polis memurlarının bir cincırla olay yerine ulaşma çabasından ziyade bir bisikletle ulaşması çok daha kolay olacaktır.
Hem masrafsız hem de az yer kaplayan bisikletlerin katlanabilirlerine de piyasadan sahip olabilirsiniz.
Son olarak İstanbul'un birçok alanında bisiklet yolları tamamlanmak üzere. Artık biz de yurtdışındaki ülkeler gibi hem benzin masrafından hem de trafik sorunundan kurtulma şansına sahibiz.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete

AK TÜRKİYE