Pegasus Hava Yolları böyle giderse batar!

Yaz dönemi yaklaştı artık seyahatler daha da sıklaşacağı için yakın bir zaman içinde havayolu firmaları sefer sayılarını ve fiyatlarını arttırmaya başlayacaklar.
Ayrıca 20 TL'lik bilet reklamları da artmaya başlayacak.
Bu bilet fiyatları ile ilgili bütün yolcuları uyarmak durumundayım.
20 TL'ye bilet yok! Bu reklam kandırmacalarına, sözcük oyunlarına sakın inanmayın.
Bir kere verilen bilet fiyatının üzerine 25 ila 30 lira arasında değişen vergi ücretleri ekleniyor.
Televizyon ve gazetelerde 20 liraya uçak bileti kampanyaları nedir o zaman diye sorabilirsiniz bana.
Tamamen göz boyama politikasıdır. Altta 1 punto büyüklüğünde ve normal gözle okunamayacak kadar hızlı geçen yazıları fark etmişsinizdir. İşte orda da işin aslı yazar ki yasaya uygun şekilde reklam yaptık diyebilsinler diye.
Konuyla ilgili geçtiğimiz sene, THY ve Pegasus Havayolları kandırmaca kampanya yaptıkları gerekçesiyle reklam kurulu tarafından yüklü miktarlarda ceza ödemeye mahkum edildiler.
Reklam Kurulu; Türk Hava Yolları'na 'Haftanın 111'leri' adlı kampanyasında vergiler ve diğer harçları dahil fiyatı belirtmemesinden dolayı 60 bin TL para cezasına çarptırdı. Kurul, THY'yi söz konusu fiilin bir yıl içerisinde ikinci defa uygulanması dolayısıyla cezanın iki katı olan 120 bin TL ödemeye mahkum etti.
Pegasus Havayolları'na da 350.000 bedava bilet satışının yapıldığı ifade edilen 'Bedava Bilet Kampanyasına Yoğun İlgi Devam Ediyor!!!...' başlıklı reklamlarda; '0 TL' üzerinden bilet satışı yapıldığı izleniminin oluşturulduğu' gerekçesiyle 60 bin TL ceza verildi. Ancak fiilin bir yıl içerisinde tekrarından dolayı ceza iki katı olan 120 bin TL'ye çıkartıldı.
Pegasus Havayolları'ndan laf açılmışken Şubat ayında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün yapmış olduğu denetlemeler sırasında '5 Eylül 2009'da Bodrum- Esenboğa seferini yapan Boeing 737-400 tipi TC-APD tescilli uçağının motorunun egzoz gaz çıkış sıcaklığının kaptan tarafından 952 derece olarak kaydedildiği belirlendi. Boeing'in uçak bakım el kitabına göre; egzoz çıkış sıcaklığının 930 dereceyi geçmesi durumunda uçağın yere indirilip, motor bakımı yapılmadan bir daha uçurulmaması gerekiyor. SHGM, motor bakımı yapılmadan uçmaması gereken uçakla 9 Ekim'e kadar 236 sefer yapıldığını tespit etti. Bu durumun uçuş güvenliği ve emniyetini riske soktuğu gerekçesiyle SHGM, Pegasus Havayolları'na arızalı motorla yapılan her bir uçuş için 10 bin lira olmak üzere toplam 2 milyon 360 bin lira ceza uyguladı. Ali Sabancı gibi yılların iş adamının bu hatalara düşmesi oldukça acemice, sanırım yönetimde çalışanları elden geçirmesi gerekiyor. Yoksa kazandığı bütün paraları cezalara ödeyerek Pegasus Havayolları'nın sonunu hazırlayacak.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete

AK TÜRKİYE