Havacılığın kanayan yaraları atıl havaalanları

Çoğu politik nedenlerle yapılmış olan Türkiye'nin ücra köşelerindeki havaalanları yapılan milyonlarca masrafın ardından ya düğün salonu, ya ralli pisti ya da çiftçilerin meyve sebze kurutma alanları olarak kullanılıyor.
O kadar para harcandıktan sonra olduğu gibi bırakılan ve ne yapıldığı ile ne de Türkiye'ye ‘havacılık namına' bir yararı olan bu havaalanları ya çürümeye bırakılıyor ya da şartları biraz değiştirilerek yapıldığı memleketin geçim kaynaklarına destek oluyor. Hayvancılıkla geçinen şehirlere ahır, çiftçilikle geçinen şehirlere sera oluyor.
Geçmişteki siyasilerin yaptıklarını temizlemek de her zaman olduğu gibi Türk Sivil Havacılığını hak ettiği yer olan göklere çıkaran Ulaştırma Bakanımız Binali Yıldırım'a düşüyor. Geçtiğimiz ay Tokat Havaalanı'nı tekrar uçuşlara açan Yıldırım, "Türkiye'yi adeta örümcek ağı gibi havadan örerek hemen hemen her köşesine sefer yapar hale geldik. Bunun içindir ki, hava taşımacılığında uluslararası tahminleri alt üst ettik. 2015 yılında Türkiye'nin hava taşımacılığının yıllık 55 milyon olacağı tahmin edilirken, 2005'te biz 56 milyon yolcu sayısına geldik. 73 milyon vatandaşımız uçağa bininceye kadar bu çalışmalarımız devam edecek."
Yıldırım, göreve geldiklerinde uçak biletlerinde 19 YTL tutarındaki özel işlem vergisi ve eğitime katkı payını kaldırdıklarını, böylece hava taşımacılığının önünün açıldığını söyledi. Bu uygulamadan hem Maliye'nin hem de vatandaşların kazandığını vurgulayan Yıldırım, toplam 500-600 trilyon lira ciro oluştuğunu, bundan 250 trilyon liranın Maliye Bakanlığına aktarıldığını kaydetti. Yıldırım, bilet fiyatlarında da ucuzlama olduğuna işaret ederek, 1995 yılında İstanbul-Tokat uçuşunun 300 dolara karşılık gelirken, bugün bu uçuşun maliyetinin 57 dolara denk geldiğini ifade etti.
Yıldırım, bakanlık olarak başlattıkları bölgesel havacılık projesine AtlasJet Havayolları'nın çok önemli destek sağladığını ve sosyal sorumluluk anlayışıyla küçük meydanlara da uçtuğunu ifade ederek, şirket yöneticilerine teşekkür etti.
Tokat Valisi Erdoğan Gürbüz de Tokat Havaalanı'nın 15-20 yıl bakımsız kaldığını ve kullanılamadığını, 2.6 trilyon liraya mal olan tesisin yeniden ulaşıma açılmasının Tokatlılar için büyük önem taşıdığını ifade etti.
AK Parti Tokat Milletvekili Ergun Dağcıoğlu da hükümetin, ülkenin çağdaş medeniyete ulaşması için ulaşım problemlerini çözmeye çalıştığını, bu çalışmalar çerçevesinde ulaşım ağının ihya edildiğini söyledi. Bu arada, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın konuşmasını yaptığı sırada, İstanbul-Tokat arasında ilk seferi gerçekleştiren Atlas Jet'e ait uçak alana indi. Ee ne diyelim, darısı diğer atıl havaalanlarının başına.


YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete

AK TÜRKİYE