Arıduru’dan müjdeli haber

Geçtiğimiz hafta, milyonlarca lira harcanarak yapılan fakat kullanılamayan atıl havaalanlarından bahsetmiştim. Bir çoğu seçim zamanı yapılan ve siyasi sebeplerle başlanıp bitirilemeyen havaalanlarının aslında kullanılması çok da zor değil.
Kimisinin coğrafi konumu, kimisinin pist yapısı büyük uçakların inişlerine uygun olmayan atıl havaalanlarının kuş uçmaz kervan geçmez hallerine Ulaştırma Bakanımız Binali Yıldırım çözümler üreterek kullanılır duruma getirmeye çalışıyor. Bir çoğunda da başarılı oldu.
Bunun yanı sıra bu havaalanlarına büyük uçaklar yerine tüm dünyada sıkça kullanılan ve artık özellikle iş adamlarının eli ayağı olmuş dolmuş uçaklar iniş yapabiliyor.
Henüz Türkiye'de sistemi oturtulamayan ‘Dolmuş Uçak' yolcu taşımacılığında büyük bir adım atıldı.
Borajet Sivil havacılık Genel Müdürlüğünden gerekli izinlerini aldı ve dolmuş uçak yolcu taşımacılığı seferlerine Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan başladı.
Borajet başlangıç olarak, Sabiha Gökçen ile Tokat, Siirt, Zonguldak havaalanları ve Nevşehir-Antalya havalimanları arasında sefer yapacak. Arz ve talep doğrultusunda bu seferler farklılık gösterecek.
Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru, bölgesel olarak uçuş yapılmayan hiçbir havaalanının kalmayacağını söyledi.
Arıduru, ‘İlk planda Sabiha Gökçen Havaalanından Tokat'a, Siirt'e, Zonguldak'a ve Nevşehir-Antalya arasında uçuşlar yapılacak.
Küçük gövdeli uçaklarla taşımacılık yapmak isteyen başka şirketlerimiz de olacak'' diye konuştu.
Müjdeli haberi Ali Arıduru'dan aldık. Gerçekten havacılığın kanayan yaraları olan atıl havaalanlarının kurtulacağına çok sevindim. Göz boyamak isteyen siyasilerin yarım bıraktıkları ve milyonlarca liranın çöpe gitmesine sebep olan bu havaalanlarının kurtulması Türkiye'nin havacılık anlamında çok iyi adımlar atmasına yardımcı olacak. Hem de Anadolu'daki şehirlerimizde de bir çok kişiye iş imkanı yaratılacak.
Havacılık Türkiye'nin elindeki bir nimet herkese de bu pastadan pay düşüyor. Borajet'e başarılar diliyorum ve Borajet gibi nice firmaların da dolmuş uçak yolcu taşımacılığına başlamalarını umuyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete

AK TÜRKİYE