İSG'ye benden üstün başarı ödülü

Geçen yıl 29 Ekim'den sonra hep aynı soruyla karşılaştım.
Sence İstanbul'a yapılan ikinci bir havalimanı ne kadar başarılı olur?
O zamanlar ne Sabiha Gökçen Havalimanı'nın işlevlerinden ne de bu denli başarılı bir personeli olduğundan haberdardım.
Valla yalan olmasın ama Atatürk Havalimanı gibi köklü ve iyi bir kuruluştan sonra Sabiha Gökçen' Havalimanı'nın işi çok zor diyordum.
Ama Sabiha Gökçen beni utandırdı, çok kısa sürede bu denli yükselince gerçekten herkesle beraber ben de hem şaşkın hem de gururluyum.
Kuruluşunun henüz 1. yılı bile dolmadan bu kadar başarılı olmalarının sırrını çok merak ediyorum. A'dan Z'ye her noktasında eksiksiz bir hizmet. Çok yeni olmalarına rağmen acemilikten, amatörlükten eser yok.
Havacılık sektörünün altın basamaklarını koşarak tırmanıyor bu yolda bu başarıyla devam etmelerini gönülden istiyorum. Çünkü havacılık sektörüne bambaşka bir hava bambaşka bir bakış açısı kattılar.
Anadolu insanını uçakla buluşturdular. Bir çok yeni projeye imza attılar.
Başarıları saymakla bitmez ama birkaç tanesinden bahsetmek istiyorum sizlere.
Dünyanın önde gelen havayolu şirketlerinden biri olan, Star Alliance üyesi Spanair, İstanbul Sabiha Gökçen (İSG) Uluslararası Havalimanı'ndan uçuşlarına başladı.
Kuveyt merkezli havayolu şirketi Wataniya Airways, İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'ndan uçuşlarına başladı.
İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı, yılın ilk üç ayında yolcu sayısını bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 100 artırdı.
Atatürk'ün manevi kızı ve dünyanın ilk kadın pilotu Sabiha Gökçen, vefatının 9. yılında İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'nda düzenlenen bir törenle anıldı.
Dünya havacılık sektörünün en saygın forumlarından biri olan Avrupa Güzergah Geliştirme Forumu'nda (Routes), "Yüksek Övgüye Değer Ödülü"ne layık görülen İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı şimdi de dünyanın en büyük havacılık haber ve analiz sitesi olan anna.aero tarafından kapasitesi 5-10 milyon arasında değişen havalimanları arasında 2009'da Avrupa'da yolcu trafiğini en fazla artıran havalimanı seçildi.
Priştine Uluslararası Havalimanı ihalesine Sabiha Gökçen Havalimanı'nı da işleten ortaklardan Limak liderliğindeki Limak (Türkiye)-Aeroports de Lyon (Fransa) konsorsiyumu en iyi teklifi verdi.
Kosova Priştine Havalimanı işletme ihalesini, 126 milyon dolar teklif veren Türk-Fransız Konsorsiyumu Limak-Aeroport de Lyon kazandı. Konsorsiyum, önümüzdeki 20 yıl boyunca Kosova'daki tek havaalanını işletme hakkını kazanmış oldu.
Son olarak
Eurobank Tekfen ile ekonomi dergileri Capital ve Ekonomist'in ortaklaşa düzenlediği 'Türkiye'nin En Başarılı Turizm Yatırımları 2010' araştırmasında, İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı tüm kategorilerin en önemli ödülü olan 'En Büyük Turizm Yatırımları' kategorisinde birinciliğe layık görüldü.
500 milyon euro'luk yatırımla yeni terminal ve eklerini geçtiğimiz yılın Ekim ayında hizmete açan ve 2010 yılının ilk 5 ayında yolcu sayısında rekor düzeyde bir artış yakalayan İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı (İSG), 'Yılın En Büyük Turizm Yatırımı' seçildi.
Dediğim daha aslında bir çok yaptığı yenilik, etkinlik ve ödüllendirilmiş başarıları var ama benim köşemde bu kadar yer verebiliyorum. Unutmamak gerekir ki Sabiha Gökçen Havalimanı yetkilileri tüm bunları sadece 8 aylık bir sürede gerçekleştirdi.
Yıllar sonra Sabiha Gökçen Havalimanı'nın nerelere geleceğini tahmin bile edemiyorum.
Tebrik ederim.


YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete

AK TÜRKİYE