Maliyette cimri, memnuniyette cömert

Geçtiğimiz günlerde Çelebi Holding A.Ş'nin çiçeği burnunda Genel Müdürü Talha Göksel ile sohbet etme fırsatı yakaladım. Bana yeni ve şuan devrede olan teknolojinin üst düzeyde kullanıldığı harika projelerinden bahsetti. Nefesimi tutup dinlediğim ve hayran kaldığım bu projelerden herkesin ders çıkarması gerektiğini düşünüyorum. Şirketleri için en tasarruflu çalışma şartlarını yakalamışlar, ama uçuş güvenliğinden hiçbir kuşkunuz olmasın. Her şey tıkır tıkır işliyor. Tabi yılların tecrübesiyle harika işlerin altına imza atmışlar ve atmaya da devam ediyorlar. Birkaç teknolojik çalışmalarından bahsetmek istiyorum sizlere eminim tüm okurlarımın dikkatini çekecek projeler bunlar.
E-learning projesi
Bütün eğitimlerimizi biz dershane eğitimleri olarak veriyorduk, bir temel eğitimimiz vardı. Branşına göre 1 ya da 2 hafta süren bunun dışında bir de pratik eğitimimiz vardı uçak altında. Türkiye'de 24 istasyonda hizmet veriyoruz. Yurtdışı iştiraklerimiz da var, standart eğitimi sağlayabilmemiz için öncelikle bir eğitmen kadrosu yetiştirmemiz gerekiyor ve şuanda 60'a yakın bir eğitmen kadromuz var bu eğitimciler Anadolu'da Kars'tan tutun Diyarbakır'a kadar batıda Dalaman Bodrum Samsun Erzurum Erzincan gibi bir çok şehre gidiyorlar. Bu tabi şirketimiz için bir mali yük. THY'de de ve dünyadaki bir çok şirkette elektronik ortamda bilgisayarda bir eğitim programı düzenliyoruz. Eğitimin ardından, soru cevap şeklinde kendi kendine eğitim görüyorlar. Eğitim bizim hizmetimizin temel parçası, uçak güvenliği ramp eğitimi, operasyonel yolcu hizmetleri bunların hepsi dershane ve pratik eğitimi gerektiriyor.
Araç takip sistemi projesi,
Yeni teknolojilerinin seçimi hem maliyetlerimizin düşürülmesi hem de Avrupa'daki bir takım yeniliklere ayak uydurma aşamasında da şirketimiz öncü bir kuruluş durumdan bununla ilgili olarak bir araç takip sistem oluşturuyoruz. Bu konuda bir program geliştirilmiş ve birçok havacılık firması bunu kullanıyor. Bu projeyle araçlarımıza takılan bir cihazla, tüm araçlarımızı kontrol altında tutabiliyoruz. Bilgisayarda data verisi ve GPRS aktarımıyla araçlarınızın tüm hareketlerini ekranda izleyebiliyorsunuz. Bu sayede araçlarınızın hizmeti dışında başka yerlere gitmesini engelleyebiliyorsunuz. Boş kaldığı anda eğer motor çalıştırıyorsa gereksiz yere yakıt harcaması yapmaması için ikaz edebiliyorsunuz.
Araç kullanma prosedürüne aykırı hareket eden personele müdahale edebileceğiz. Bu da bize yakıt tasarrufu, verimlilikte, uçak hizmetlerini zamanında gerçekleştirebilmede, hız limitinin takibi gibi birçok kolaylık sağlayacak.
El terminalleri
Biz bu el terminallerini görevli olan harekat memurumuza vermiş durumdayız şuanda test aşamasını bitirdik İstanbul'da uygulamaya geçtik Harekat memurumuz verdiğimiz tüm hizmetleri işaretliyor, kaptana ekran üzerinde imzalattırıyorsunuz. Bu hizmetler GPRS vasıtasıyla uçuş bilgi sistemimize geliyor. Muhasebe departmanına yönlendirilerek faturalama işlemi yapılıyor.
El terminalleri yokken bu işlemler nasıl yapılıyordu? Bu bilgiler kağıt üzerinde dolduruluyordu. Hizmet bittikten sonra elemanımız geliyordu bilgisayar başına tek tek giriş yapıyordu. Bu girişleri muhasebeye gönderiyordu.
El terminalleri sayesinde faturalama sistemimizin süresini azalttık, hem havayolları hem bizler açısından hem de hizmetlerin doğru olarak kaydedilmesi açısından bu hizmetlere bağlı olarak istatistiki bilgilerin daha verimli ve zamanında verilmesi gibi kolaylıklar elde etmiş oluyoruz.
Benim sizlerle paylaşabildiğim sadece birkaç tanesi. Ama hepsi birbirinden başarılı işler.
İşini iyi yapanı taktir etmeyi bilmek gerek. Çelebi Holding'te bir çok bölümde yöneticilik yaptıktan sonra Genel Müdürlüğe yükselen Talha Göksel'i tebrik ediyorum yeni görevinde de bir çok başarılara imza atacağına eminim. Ama Talha Bey'den çok onunla çalışan personeli adına seviniyorum. Neden mi? Talha Bey'in nasıl bir yönetici olduğunu kendi cümleleriyle anlatmak istiyorum sizlere.
‘Ben destekleyici bir yönetici pozisyonundayım ben her zaman destekleyici rol üstelenmeyi isterim. 1984 yılından beri Çelebi Hava Servisi'nde çalışıyorum, orta ve üst düzeyde olmak üzere bir çok yönetici pozisyonunda bulundum operasyonel departmanlarda.
Belki orda çalışmış olmam, işçisinden memurundan müdürüne kadar tüm pozisyonlar bulunmuş olmam o kişilerin durumlarını anlamış olmam nedeniyle görevimde destekleyici bir yönetici pozisyonunda olacağım.
Bunun dışında kazanmış olduğum bilgi yönetim tecrübesiyle personelimle daha yakın ilişki kurabiliyorum. Onlarla daha iyi geri bildirimde bulunarak onlara yetkilerini daha iyi bir şekilde kullanmalarını sağlıyorum. Bu noktada güvendiğim kişilere yetkilerimi rahatlıkla devreden bir yönetici pozisyonunda çalışmayı hedefliyorum.
Katılımcı bir kişiliğim var bulunduğum, çalıştığım gruplarda devamlı bir ittifak ararım. O grubu teşkil eden bireylerin ortak bir noktada anlaşabileceği şekilde bir yönetim tarzı gösteririm. Önce insanları geliştirmenin önemli olduğunu bildiğim için onların gelişmelerine fırsat veririm. Eğer onlar kendilerini geliştirirlerse bilirim ki daha iyi projeler üretebilirler.
Kısacası bir takım çalışmasının önemli olduğunu her zaman ifade ederim. İnsanların ekip olarak başaramayacakları iş yok diye düşünüyorum.'


YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete

AK TÜRKİYE