Havacılığın kalbi Airex’te

Dünyanın önde gelen havacılık organizasyonları arasında gösterilen Uluslararası Sivil Havacılık ve Havalimanları Fuarı AIREX 2010, TAV Havalimanları ana sponsorluğunda İstanbul Atatürk Havalimanı genel havacılık apronunda yapıldı.
Tüm havacılık sektörünün buluşma noktası, yılda bir de olsa tüm sektörü bir arada görmek gerçekten muhteşemdi. Hemen hemen tüm firmalar fuarda stant kiralamış, kiralamayanlar da ziyaret sebebiyle katılmıştı. Yani A'dan Z'ye herkes ordaydı.
Tek motorlu küçük uçaktan tutun 853 yolcu kapasiteli A380'e kadar her model her çeşit hava aracı vardı.
TAV Havalimanları Holding'e bu organizasyona imza attığı için sonsuz teşekkürler.
İlk gün olduğu için özel misafirlerini ağırlayan fuar 3 Ekim'e kadar ziyaretçilere açık olacak. Son gün halk ziyaretine de açılacak olan fuarda her şey dört dörtlüktü.
Genelde yoğunluk sebebiyle sıkıntılar yaşanır. Stres ve telaş içinde fuar gezilir.
Ama TAV Havalimanları organizasyonu öyle güzel planlamış ki. Geniş bir otopark yeri ayarlanıp bütün araçların buraya park edilmesi sağlanıyor. Ardından shuttle bus sayesinde fuar alanına iniş yapılıyor.
Fuar alanına gidişiniz sırasında aprondaki uçakları izleme fırsatı yakalıyorsunuz. Ne trafik sıkıntısı, ne girişteki sıkıntı hiçbiri yoktu.
Açılış yapılırken TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı M. Sani Şener, o kadar güzel cümlelerle havacılık sektörünün son durumunu açıkladı ki, sizinle de bu konuşmayı paylaşmak istedim.
"Bugün Avrupa'da havada diğer kıtalara uzanan 150 bin otoban bulunuyor. 20 bin uçak da bu otobanları kullanarak yılda 4,7 milyar yolcu ile seyrüsefer yapıyor. Bu ekonominin yerini alabilecek, başka hiçbir ekonomik faaliyet yoktur. Hava yolu ulaşımında sekiz yıl önce ülkemizde 33 milyon olan yolcu sayısının bu yıl 100 milyona ulaşması hedefleniyor. Havacılığın kazandığı ivmeyle Airex Fuarı, geçtiğimiz senelerde olduğundan çok
daha fazla uluslararası ve Türk havacılık otoriteleri tarafından takip edilecektir. Böyle önemli bir organizasyonun ana sponsorluğumuzda gerçekleşiyor olması bizlere gurur veriyor" dedi.
Ulaştırma Bakanımız Binali Yıldırım havacılık sektörü için ‘Hava yolunu halkın yolu yapacağız' dediğinde, bu söylediği herkese çok uzak gelmişti.
İnsanlar 24 saatlik güvenliğin çok düşük olduğu otobüs yolculuklarında hem sağlıklarından hem de zamanlarından ödün veriyordu. Ama artık durum çok farklı Sani Şener'in de dediği gibi 8 yıl önce 33 milyon olan yolcu sayısının bu yıl TAV ve Ulaştırma Bakanlığımızın çalışmaları sayesinde 100 milyona ulaşmasını hedefliyoruz.
Artık devletimizin yaptığı ÖTV indirimleri ve havayolu şirketlerine verdikleri destekler sayesinde uçak bileti fiyatları daha uygun.
Böylece uçağa binmekten korkan, sadece elit tabakanın binebileceği değil, hemen her gelir düzeyindeki vatandaşımızın yolunu açmış oldular. Sektörümüzün bugünlere gelmesinde emeği geçen herkese teşekkürler.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete

AK TÜRKİYE