Uçakta deli var!

Geçtiğimiz günlerde Onur Havayollarıyla İstanbul – Adana, Adana- İstanbul seferi yaptım. İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan Adana'ya gidişte sabahın çok erken saatleri olmasına rağmen tüm personel güler yüzlüydü, hizmetleri de kusursuzdu.
Atatürk Havalimanı personeli, apron kartı sahibi olduğumuzu gören kabin amiri çok yakından ilgilendi. Hatta ısrarla çay ikram etti.
Gidişte hiç sıkıntı yaşamadık ama dönüşümüz biraz sancılıydı.
Öncelikle, Atatürk Havalimanı'ndaki yoğunluk sebebiyle 50 dakikalık bir gecikme yaşadık.
Uçağımızın kalkış saatini beklediğimiz süreçte Adana Havalimanı'nda bir gerginlik yaşandı. Bir bayan yolcu X Ray'den geçtiği sırada sebebini bilmediğim bir şeyden dolayı bağırıp çağırmaya başladı. Tehlikeyi fark eden polisler kadına hemen müdahale ettiler. Biraz sert bir müdahaleydi. ‘Ben öğretmenim benim İstanbul'a dönmem lazım' diye bağırmaları devam ederken –kendisine üzülerek- vakti gelen uçağımıza bindik.
Biz uçağa binip yerleştiğimiz sırada aynı bayan polislerle olan problemini hallederek geldi, uçağın arka tarafındaki yerine yerleşti.
Bir saat kadar süren yolculuğumuzun sonlarına yaklaştığımız sırada iniş için lütfen emniyet kemerlerinizi bağlayın anonsunun hemen ardından aynı bayan en arkadan koşarak en önde bulduğu boş bir yere oturdu. Sakin geçen yolculuğumuzda uçağımız inişe geçtiği sırada büyük bir kargaşa yaşanmaya başladı.
Bir beyefendi kabin amirine giderek bir şeyler söyledi. Ardından koltuğuna oturmak üzere geri döndüğünde Adana Havalimanı'nı birbirine katan bayanla aralarında bir tartışma başladı.
Beyefendi bayanın telefonunu açtığını uçaktaki bu kadar yolcunun hayatını tehlikeye attığını söyleyerek uçakta bulunan 164 kişinin hakkını savundu. Bayanın hakaretleri ve beyefendinin iyice sinirlenmesi oldukça stresli bir ortam yarattı. Kabin amirinin müdahalesiyle ortalık biraz yatışırken karşılıklı ağız dalaşları devam etti.
Oldukça sakin ve profesyonel şekilde davranan kabin amiri müdahaledeki başarısıyla gönlümü kazanmayı başardı. Psikolojik problemlerinin olduğu her halinden belli olan bayanı 3 kez uyaran kabin amiri ‘Uçaktaki 164 yolcunun güvenliğini tehlikeye attığınız ve insanları rahatsız ettiğiniz için güvenlik güçlerini çağırmak durumundayım' diyerek polislere haber verdi. Kaptan pilot uçaktaki herkesin güvenliği sebebiyle birkaç dakika kadar güvenlik güçlerini bekleyeceğimizi söyleyerek üzüntülerini dile getirdi.
Hiçbir suçu olmayan kabin amiri uçaktan inen 164 yolcunun her birinden yaşanan sıkıntı sebebiyle tek tek özür diledi.
Tüm bunlar yaşanırken aklımdan onlarca düşünce geçti. Bizim güvenliğimizi ve hayatımızı tehlikeye atan bu kadına şimdi ne olacaktı?
Adana Havalimanı'ndaki polislerin sert ama kısa süren müdahaleleri Adana'da kaldı. Sonra İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki polislerin uzun ve yumuşak müdahalesi başladı. İstanbul'daki polisler bayana hiçbir kaba kuvvet kullanmadan kendileriyle birlikte gitmesini sağlıyorlardı. Sabaha kadar gözaltında tutulduktan sonra ne olduğu hakkında bir şey bilmiyorum. Ama önemli olan kısmı bu değil, asıl önemli olan kısmı bundan sonra ne olacağı.
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne sesleniyorum. Bu tip yolcular için uçuş yasağı konulamıyor.
Kendilerinin ilerleyen zamanlarda uçuş yapmaları yasaklanmıyor. Ellerini kollarını sallayarak tekrar uçağa binerek onlarca yolcunun hayatını tehlikeye atmaları göz göre göre engellenmiyor. 2008 yılında uçuş güvenliğini tehlikeye atan yolcularla ilgili konuşan Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru, "Havayolu şirketleriyle görüştükten sonra 'uçaktaki davranışları sebebiyle haklarında yasal işlem yapılan' yolcuların uçaklara binmesini engellemeyi planladıklarını ifade etmişti. Uçuş emniyetini tehlikeye düşüren yolcular konusunda uluslararası sivil havacılık kurallarının uygulandığını belirten Arıduru, müeyyidelerin daha caydırıcı olması için çalıştıklarını söylemişti. Fakat maalesef bu konu üzerinde henüz bir gelişme olmadı. Bir an evvel bu konuya el atılması dileğiyle.


YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete

AK TÜRKİYE