2010 canlansın hafızanızda

Göz açıp kapatıncaya kadar koskoca bir yılı daha geride bıraktık. Acısıyla tatlısıyla güzel bir yıl geçirdik. Hep magazin programlarında görürsünüz, bu yıl en çok ne konuşuldu, en çok gündemden düşmeyen konular nelerdi gibi bütün bir yılı anımsatıp bazen gülümseten bazen kızdıran güzel haber derlemeleri yaparlar.
Ben de sizlere havacılık sektöründeki acı ve tatlı anıları toplardım. Bakalım unuttuklarınız var mı içlerinde?

* 2010 Ocak ayında THY'nin ikram şirketi Do&Co Çin'deki profesyonel gezi medyası tarafından düzenlenen Dünya Gezgin Ödülleri organizasyonunda ‘En iyi uçakiçi ikram Ödülü'nü aldı.
* 2010 Ocak ayında Emel Arman Uzun menzilli A340 tipi uçakla ‘Okyanusu aşan ilk Türk kadın pilot' unvanı ile tarihe geçti.

* 2010 Şubat ayı TAV Havalimanları Holding kuruluşunun 10. yılını görkemli bir törenle kutladı.

* 2010 Şubat İstanbul Uluslararası Havalimanı Sabiha Gökçen kara ve hava tarafından ayrı girişleri bulunan 128 odalı Airport Hotel'in açılışını gerçekleştirdi.

* 2010 Şubat THY ve TAV ortak kuruluşu olan Turkish Ground Services handling firmasında ilk etapta 3000 kişi işe başladı. Bugün ise yaklaşık 6000 personeli bulunuyor.

* 2010 Mart TAV tarafından 36 milyon Euro harcanarak yapılan Atatürk Havalimanı genişletme projesi tamamlandı.

* 2010 Nisan Türkiye'deki faaliyetlerini durduran Usaş'ın Mısır asırlı Danimarkalı Yöneticisi Mohamed Hammam Türkiye'ye veda etti. Havacılık camiası tarafından çok sevilen Hammam'ın gidişi herkesi çok üzmüştü.
* 2010 Nisan uçaklar için gerekli yedek parçaları yurtdışından temin etmek zorunda olan Türk Sivil Havacılığında THY Teknik büyük bir adım atarak yerli yedek parça üretimi için kolları sıvadı.
*2010 Mayıs Antalya Havalimanı'nın iç hatlar terminalini Başbakan Erdoğan açtı. Açılışa bende katılmıştım gerçekten harikaydı.
* 2010 Haziran Türkiye Havayolu Pilotları Derneği kuruluşunun 52. yıl dönümünü kutladı.
*2010 Haziran Devlet Hava Meydanları Genel Müdürlüğü 77. kuruluş yıl dönümü anısına 77 bin adet ağaç dikti.

* 2010 Temmuz Atatürk Havalimanı Duty Free işletmesi ATÜ 10. yılını basın mensuplarıyla birlikte eğlenerek kutladı.

* 2010 Temmuz Çelebi Ground Handling Delhi'de hizmet vermeye başladı.

* 2010 Ağustos seyahatlere hız ve konforu katan TAV Passport satışa sunuldu.

* 2010 Eylül Başbakan Erdoğan Kayseri İç Hatlar Terminalini açtı.

* 2010 Eylül THY reklam filmi için 5 bin metre yükseklikte basketbol maçı oynandı, 25 km hızla da smaç basıldı. Oldukça yaratıcı ve etkileyici bir reklam oldu.
* 2010 Ekim Atatürk Havalimanı giriş çıkışında sürücülere aylarca sıkıntı yaşatan kavşak çalışmaları sona erdi. Bu durumu müjdeleyen ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş oldu. Topbaş, kavşak çalışmalarının sona erdiğini ve bu kavşağın 53 milyon liraya mal olduğunu belirtti.

* 2010 Ekim Atatürk Havalimanı mülki idare amiri ve İstanbul Vali Yardımcısı olan Mehmet Ali Ulutaş'ın görev süresi dolduğu için tayini Ankara'ya çıktı. Eşi ve çocuklarının da katıldığı Ulutaş'a düzenlenen veda partisinde duygusal anlar yaşanmıştı.

* 2010 Ekim Sayın Mehmet Ali Ulutaş'a veda ederken Diyarbakır'daki görevine veda ederek İstanbul'a tayini çıkan yeni valimiz Sayın Ahmet Aydın'a da merhaba dedik.

* 2010 Kasım muhteşem Airex 2010 havacılık fuarı Atatürk Havalimanı'nda yapıldı. Hafızamdan asla silinmeyecek harika bir fuardı. Fuara damgasını vuran da dünyanın en büyük yolcu uçağı olan A380'nin havalimanına inişiydi.

* 2010 Kasım TAV'ın öncülüğünde Türk Havacılık sektörünün tanınmış simalarının ve 400'e yakın delegenin katıldığı tarihe geçmesi gereken bir yemek organize edildi. Uluslararası Havalimanları Konseyi Avrupa Genel Direktörü Olivier jankovec yaptığı konuşmada Avrupa'daki havalimanlarının çoğu için ‘korkunç' geçen yılın, Türkiye için yükselişlerle dolu olduğunu belirtmişti.

* 2010 Aralık İstanbul Uluslararası Sabiha Gökçen Havalimanı'nda 4 bakanıyla çıkarma yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ‘Uçağa binmek artık imtiyaz değil, havayolunu halkın yolu yaptık' dedi.

Daha nice güzel gelişmeler vardı havacılık sektöründe benim aklımda kalanlar bunlar oldu. Umarım sizlerde geçmişi hatırlayıp biraz tebessüm etmişsiniz. Yeni yılın herkese sağlık, şans, mutluluk, huzur ve bol kazanç getirmesini dilerim. İyi seneler.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete

AK TÜRKİYE